Uwaga! Jesteś / byłeś MVP?

Chciałbyś dodać lub zmienić
dane na swój temat? Użyj
formularza kontaktowego

Aleksander Polak

Aleksander
Polak

Założyciel Grupy .NET na Uniwersytecie Zielonogórskim i były Student Consultant dla Microsoft, a także jeden z twórców i najaktywniejszych użytkowników portalu CodeGuru.pl. Interesuje go tworzenie różnorodnych rozwiązań z wykorzystaniem platformy .NET. Obecnie kończy studia na Wydziale Elektroniki, Informatyki i Telekomunikacji Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Nominacje

2007-04 - 2010-04 (Visual C#)


1. Od kiedy interesujesz się technologią Microsoft .NET i co Cię do niej przekonało?

Z Microsoft.NET pracuję od 2004 roku. Był to czas, gdy poszukiwałem nowej technologii, wartej poznania z perspektywy mojego rozwoju jako programisty. Miałem doświadczenie w tworzeniu aplikacji typu desktop w językach Delphi i C++, głównie z użyciem biblioteki VCL od Borlanda i oferowanych przez firmę środowisk RAD, jak również w programowaniu z wykorzystaniem Win32 API w Visual Studio. Wybrałem .NET z dwóch powodów: po pierwsze, wydawał się być platformą nowocześniejszą i o większych możliwościach; po drugie, oferował znajomy model programowania – no i mogłem rozwijać aplikacje w Visual Studio, środowisku, które bardzo dobrze znałem. Wkrótce odkryłem, w czym tkwi potęga .NET – w możliwości transferu zdobytej wiedzy i umiejętności pomiędzy różnymi obszarami platformy. Doskonałym przykładem jest oferowany model programowania aplikacji dla komputerów osobistych, urządzeń przenośnych i aplikacji Web, który we wszystkich trzech przypadkach jest zbliżony.

2. Aktywnie działasz na portalu www.codeguru.pl, dlaczego?

Kiedy zaczynałem swoją przygodę z .NET, odwiedzałem codeguru.pl, gdyż był to jedyny portal skupiający społeczność programistów .NET w Polsce. By zdobyć doświadczenie, dołączyłem do zespołu programistów rozwijających go. W gronie Twórców CodeGuru poznałem osoby, które na co dzień tworzą społeczność portalu i sam poczułem się jej częścią.

3. Jak zachęciłbyś czytelników do odwiedzania portalu?

CodeGuru jest miejscem dla każdego programisty .NET, niezależnie od poziomu zaawansowania. Wizytówką portalu jest obszerna, tworzona przez społeczność baza wiedzy o platformie deweloperskiej Microsoft oraz forum techniczne, na którym można zadawać i odpowiadać na pytania z wielu dziedzin.

4. Co sądzisz o inicjatywie itCore.pl?

Wierzę w sens i słuszność tego przedsięwzięcia, jestem nawet osobiście zaangażowany w projekt w charakterze eksperta dziedzinowego. Czekam z niecierpliwością na połączenie portali CodeGuru i WSS.

5. Jak zostałeś MVP?

Nieoczekiwanie. Pewnego grudniowego popołudnia otrzymałem email z pytaniem, czy zgodziłbym się na nominację do MVP. Było to dla mnie zaskoczeniem, gdyż zawsze uważałem ten tytuł za nieosiągalny dla mnie i nigdy się o niego nie ubiegałem. Zgodziłem się i dalej wszystko potoczyło się samo. Już w kwietniu zostałem oficjalnie uznany MVP i mogłem przeczytać o sobie w dziale aktualności największych polskich portali społeczności Microsoft.

6. Jak zachęciłbyś innych do tego, aby starać się o MVP?

MVP to przede wszystkim możliwość dołączenia do wyjątkowej, międzynarodowej społeczności pasjonatów i specjalistów technologii, jak również szansa na wniesienie własnego wkładu w rozwój technologii, z którymi na co dzień pracują setki tysięcy osób. Jest to również rozpoznawane na całym świecie, prestiżowe wyróżnienie.

7. Jakich technologii .NET używasz w pracy?

Staram się używać wszystkiego po trochu, natomiast jeśli miałbym wybrać technologie, z którymi pracuję najwięcej, wskazałbym rozwiązania używane przy programowaniu aplikacji Web. Pomimo długiego i intensywnego okresu fascynacji językiem C++, nigdy nie wykorzystywałem go do programowania aplikacji dla platformy .NET – praktycznie wszystkie rozwiązania opracowuję w języku C#.

8. Jesteś MVP w kategorii Visual Developer - Visual C#, jakiego typu aplikacje lubisz tworzyć?

Największą przyjemność zawsze sprawiało mi pisanie bibliotek wielokrotnego użytku, pozbawionych graficznego interfejsu użytkownika. Jeszcze do niedawna na drugim miejscu wskazałbym tworzenie aplikacji Web z wykorzystaniem ASP.NET, jednak od czasu wyjścia WPF już nie jestem tego taki pewien. Najwyraźniej pisząc aplikacje, które muszą jakoś prezentować się przed użytkownikiem, najbardziej cenię sobie „dokumentowe” podejście do definiowania ułożenia elementów wizualnych i swobodę interakcji z nimi.

9. Którą technologię uważasz za technologię przyszłości i jak widzisz kierunek rozwoju technologii?

Taką, która pozwoli na łatwe tworzenie nieszablonowych, efektownych interfejsów użytkownika. W świecie technologii Microsoft można to sobie przetłumaczyć jako: Windows Presentation Foundation. Nowym, rosnącym w popularność formom interakcji z urządzeniami towarzyszy zmiana wymagań odnośnie interfejsu użytkownika. Wystarczy spojrzeć, jakie rozwiązania w tym zakresie proponuje Surface czy iPhone. WPF pozwala łatwiej niż kiedykolwiek zapewnić podobne wrażenia użytkownikom naszych aplikacji – co więcej, dzięki Silverlight, część z tych możliwości może zostać wykorzystanych w aplikacjach Web!
Z mojej pozycji trudno jest przewidzieć, w jakim kierunku potoczy się rozwój technologii, więc może zamiast tego powiem, gdzie widzę wielki, niewykorzystany dotąd potencjał Microsoft.NET – jest nim oferowane wsparcie dla dynamicznych języków programowania. W tym zakresie .NET nadal oczekuje narzędzi z prawdziwego zdarzenia. Osobiście duże nadzieje wiążę z postępującymi pracami nad DLR, rozszerzeniem dla CLR, które w zamierzeniu ma wypełnić wspomnianą lukę. Dodam jeszcze, że nawet C# zaczyna powoli imitować pewne cechy języków dynamicznych: w najnowszej implementacji C# istnieje m.in. inferencja typów zmiennych czy rozszerzanie definicji klas „w poziomie”, bez potrzeby dziedziczenia.

10. Jaką masz ulubioną książkę?

Trochę głupio się przyznać, ale nie czytam książek , albo raczej: nie czytam książek nie związanych z nauką i techniką. Ulubionych tytułów naukowo-technicznych nie podam, by nie wyjść na kompletnego nudziarza, pochwalę się za to, że kilka tygodni temu, po wielu latach nieszczególnie intensywnych poszukiwań, wpadła mi w ręce kopia „Nie mam ust, a muszę krzyczeć” Harlana Ellisona. Co prawda opowiadanie liczy zaledwie kilkanaście stron, ale to zawsze coś.

11. Jakie masz hobby?

Moim hobby, któremu poświęcam zdecydowanie za mało czasu, jest gra na gitarze elektrycznej. Realnie oceniając swoje umiejętności i predyspozycje stwierdzam, że raczej nie zapiszę się trwale w historii muzyki, lecz tytuł najgłośniejszego lokatora bloku, w którym mieszkam, jest dla mnie jak najbardziej osiągalny i motywuje mnie do dalszych ćwiczeń. Zainteresowanie gitarą elektryczną pozwoliło mi poznać pewne zagadnienia związane z cyfrowym przetwarzaniem dźwięku, a wiedzę tę można łatwo przenieść na grunt muzyki elektronicznej. Zdarza mi się od czasu do czasu napisać jakiś kawałek muzyki przy pomocy tzw. trackerów, czyli aplikacji pozwalających zapisywać dźwięki w innej niż zapis nutowy, bliższej inżynierom formie. Trackerami fascynuję się jeszcze od czasów, gdy pracowałem na Amidze 600 – w zasadzie od pierwszej chwili, gdy uruchomiłem legendarny ProTracker.