Uwaga! Jesteś / byłeś MVP?

Chciałbyś dodać lub zmienić
dane na swój temat? Użyj
formularza kontaktowego

Andrzej  Kaźmierczak

Andrzej
Kaźmierczak

Konsultant i inżynier systemowy z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie bezpieczeństwa IT. Na co dzień zajmuje się projektowaniem, wdrażaniem i utrzymaniem rozwiązań firmy Microsoft dla organizacji publicznych jak i prywatnych zlokalizowanych na całym świecie. Andrzej jest również autorem artykułów i blogów traktujących o tematyce security. Główne obszary specjalizacji to Identity Federation, Microsoft Azure oraz Cloud, Infrastruktura Klucza Publicznego (PKI) a także Bezpieczeństwo Informacji.

Nominacje

2015-04 - ? (Microsoft Azure)


1. Opowiedz nam kilka słów o sobie - gdzie pracujesz, czym się zajmujesz?

Nazywam się Andrzej Kaźmierczak. Jako architekt, konsultant i inżynier systemowy z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie bezpieczeństwa IT oraz rozwiązań chmurowych firmy Microsoft pracuję w firmie Predica. Obecnie zarządzam wieloma międzynarodowymi projektami i własnym zespołem konsultantów i kontraktorów. W Predica, przez ostatnie 3 lata brałem udział w ponad 60 różnych projektach na całym świecie (90+ lotów do krajów: Dania, Qatar, Francja, Kuwait, Luxembourg, Belgia, Oman, USA). Jako Principal Consultant moje obowiązki są zdefiniowane przez następujące role:
- Engagement Manager - odpowiedzialnym za proces sprzedaży i relacje z klientami
- Project Owner - odpowiedzialny za stworzenie zespołu I dostarczenie projektu, w budżecie, czasie utrzymując odpowiednią jakość w projekcie
- Mentor - wspierając senior consultants, consultants i juniors swoją wiedzą I pomagając im kształtować i definiować swoją karierę
- Certified Architect and Engineer - Subject Matter Expert, który rozumie i potrafi dostarczyć zakres projektu a także jest odpowiednio certyfikowany w technologiach Microsoft
Poza pracą w Predica jestem także:
- Microsoft Partner Technology Solutions Professional (P-TSP) - jest to wyselekcjonowana grupa osób spośród firm partnerskich firmy Microsoft, których zadaniem jest aktywne wspieranie lokalnego oddziału Microsoft w sprzedaży (wsparcie Account Managers i Engagement Managers)
- Microsoft Azure Microsoft Most Valuable Professional (MVP) - honorowy i zarazem prestiżowy tytuł przyznawany przez Microsoft na rok czasu dla leaderów społecznościowych, którzy aktywnie dzielą się swojej wysokiej klasy doświadczeniem z innymi. Obecnie jest około 4000 MVP na świecie, z czego około 40 MVP in Polsce)
- Ewangelista - Dzielę się wiedzą i motywacją z lokalnymi społecznościami ukierunkowanymi na technologie Microsoft, udzielając wywiadów (np. portal Crowdonomia), jako prelegent na konferencjach (np. Azure Day, Gigacon), czy jako organizator konferencji (Global Azure Bootcamp 2016)
- ... ojcem oraz mężem

2. Opowiedz nam o swojej historii MVP, kiedy po raz pierwszy przyznano Ci nagrodę?

Pierwszy raz nominację uzyskałem pierwszego kwietnia 2015 roku z taką oto treścią:
"Dear Andrzej Kazmierczak,
Congratulations! We are pleased to present you with the 2015 Microsoft MVP Award! This award is given to exceptional technical community leaders who actively share their high quality, real world expertise with others. We appreciate your outstanding contributions in Microsoft Azure technical communities during the past year."
Muszę przyznać, że tuż po otrzymaniu maila, myślałem że to żart prima-aprilisowy. Kiedy jednak powoli do mnie dotarło, że właściwie kwiecień to czas nadawania tytułów, uświadomiłem sobie, że moje działania ze społecznością, jak dzielenie się wiedzą na konferencjach, czy kurs MVA o Enterprise Mobility Suite zostały zapewne zauważone przez Microsoft i docenione w postaci tytułu MVP.

3. Co inspiruje Ciebie do aktywności w społeczności technologicznej?

Chęć dzielenia się wiedzą i rozmawiania o technologiach z różnymi ludźmi, których mogę spotkać przy okazji różnych eventów. To niesamowite móc porozmawiać z ludźmi, którzy z chęcią dzielą się swoją pracą, pasją oraz wiedzą i doświadczeniem. Każda taka rozmowa, każdy punkt widzenia jest dla mnie inspiracją do robienia tego, co robię aby jeszcze bardziej móc się angażować w aktywności wszelkiego rodzaju.
Dość potężną motywacją jest też usłyszenie od innych, że faktycznie kurs MVA bardzo mu/jej się podobał, albo informacje z sesji na konferencji okazały się bardzo przydatne lub pozytywnie zaskoczyły i były ciekawe. Wtedy wiem, że to, co robię ma jakiś sens i komuś się przydaje.

4. Co znaczy dla Ciebie bycie Microsoft MVP?

Tytuł MVP daje mi ogromną motywację do nauki i śledzenia nowych technologii oraz morze sił do tego, aby doświadczeniem i wiedzą dzielić się z innymi.

5. Opowiedz nam o czymś wielkim nad czym pracowałeś przez ostatni rok? (związane ze społecznością jako ekspert techniczny)

Przychodzą mi do głowy dwie rzeczy:
Społecznościowe - Organizacja konferencji Global AzureBootcamp 2016 - pierwszy raz organizowałem konferencję i muszę przyznać, że trzeba poświęcić dużo czasu aby konferencja odpowiednio wypadła. Bardzo ciekawe doświadczenie, zajęło mi kilka miesięcy a efekt można zobaczyć na stronie http://azurebootcamp.pl (tam też niedługo pojawią się nagrania z konferencji na Channel9).
Technicznie - Zaprojektowanie architektury i dostarczenie ciekawego projekt dotyczącego możliwości uwierzytelnienia i autoryzacji z wykorzystaniem kart inteligentnych bazującego na autorskim rozwiązaniu. Przy okazji rozmów kuluarowych przy konferencjach z chęcią słucham opinii innych osób na ten temat ale i pomysłów na nowe tematy.

6. Czy miałeś szansę uczestniczyć w "MVP Global Summit"? Jeżeli tak, to kiedy i jakie jest Twoje doświadczenie?

Tak, uczestniczyłem w MVP Global Summit w listopadzie 2015. W mojej opinii jest to największy benefit bycia posiadaczem tytułu MVP. Razem z innymi MVP (Tomasz Onyszko, Dariusz Porowski, Dominik Trojnar) wybraliśmy się wspólnie do Seattle i z ciekawością obserwowaliśmy tamtejsze obchody Halloween. Bardzo ciekawe i niezapomniane przeżycie. Wkrótce po tym, rozpoczął się MVP Global Summit, na którym miałem okazję poznać wielu kolegów MVP różnych kompetencji, z różnych krajów, ale zawsze z pozytywnym podejściem i byciem otwartym na nowe znajomości. MVP Global Summit odbywa się w kampusie Microsoft w Redmond (Bellevue, WA) z udziałem osób odpowiedzialnymi za tworzenie produktów Microsoft (grupa produktowa), które używamy na co dzień. Sam kampus nie zrobił na mnie ogromnego wrażenia, ale najcenniejszą i niepowtarzalną okazją jest móc porozmawiać twarzą w twarz z grupą produktową, podpytać o rozwiązania czy też powiedzieć im feedback swój lub feedback osób z którymi mam styczność podczas pracy lub konferencji. MVP jest takim mostem pomiędzy grupą produktową a użytkownikami i społecznościami. Moje doświadczenie jest takie, że Microsoft bardzo mocno słucha. Wprawdzie nie trzeba być MVP aby zgłosić swój (jakikolwiek) feedback do Microsoft ale jako MVP śmiało mogę powiedzieć, że te wszystkie zgłoszone przeze mnie komentarze, propozycje, uwagi są bardzo przez Microsoft brane pod uwagę. Swoją drogą - jeśli ktoś chce zgłosić swoje pomysły/uwagi co do Microsoft Azure - może to zrobić przeze mnie bezpośrednio do grupy produktowej (mamy możliwość komunikowania się z nimi bezpośrednio nie tylko podczas MVP Global Summit)! Czekam zatem na maile z konstruktywnymi opiniami, proszę tylko bez pogróżek :).

7. Co sądzisz o roli MVP w promowaniu technologii w naszym regionie?

Uważam, że MVP odgrywają dużą rolę w promowaniu technologii Microsoft w Polsce. Promocja odbywa się różnymi kanałami - począwszy od kursów MVA, konferencji, blogowaniu a kończąc po różnego rodzaju eventach organizowanych przez społeczności - jak na przykład spotkania grup społecznościowych. MVP, których znam zawsze starają się być aktywni i odpowiadać na pytania innych - ot, choćby z wykorzystaniem MSDN lub forum TechNet, czy też ze swojego adresu email lub prywatnych blogach.

8. Jaka jest najlepsza rzecz jaka Ci się przytrafiła od momentu kiedy jesteś MVP po za momentem nominacji?

Narodziny syna w sierpniu 2015, a jeśli chodzi o najlepszą rzecz związaną z MVP, to na pewno był to MVP Global Summit.

9. Co robisz, aby nadążać za najnowszymi technologiami?

Nie jest łatwo. Nie da się być ekspertem od wszystkiego - szczególnie jeśli chodzi o technologie chmurowe Microsoft Azure. Można śledzić odpowiednie osoby na Twitterze (np. polecam @tonyszko) oraz regularnie odwiedzać blogi TechNet (w One Note prowadzę listę blogów, które warto zaglądać i mam ustawione przypomnienie cykliczne w kalendarzu aby wygenerować chwilę czasu i poczytać). Bardzo dużo daje też hands-on i ćwiczenie niektórych rzeczy we własnym laboratorium.

10. Co możesz polecić osobom, które pragną zostać Microsoft MVP?

Nie starajcie się zostać MVP. Nie ma określonych certyfikatów, które trzeba zdać lub języków programowania które trzeba umieć, ścieżki rozwoju którą trzeba przejść itp. Itd.. aby zostać MVP. Chodzi o dzielenie się wiedzą, branie aktywnego udziału w społeczności i podejścia, w którym ewangelizacja i pomoc innym jest tym najwyższym priorytetem.
Jak nominować kogoś lub siebie? Jest formularz, który należy wypełnić i jeśli Microsoft uzna, że kandydatura jest odpowiednia - na pewno ktoś się skontaktuję.
Polecam przeczytać blog Mariusza Kędziory "Jak zostać MVP? Jak zdobyć MVP?"