Uwaga! Jesteś / byłeś MVP?

Chciałbyś dodać lub zmienić
dane na swój temat? Użyj
formularza kontaktowego

Bartosz Pampuch

Bartosz
Pampuch

MVP w kategorii Visual Developer - Team System. CTO sektora MSP w Comarch. Kieruje zespołem R&D rozwijającym system Workflow, bazujący na Windows Workflow Foundation, Windows Communication Foundation oraz Service Broker.
Od wielu lat związany z technologiami Microsoft. II miejsce w konkursie Mistrz .NET 2006, wiceprezes Krakowskiej Grupy Developerów .NET. Interesują go nowoczesne metodyki prowadzenia projektów, architektury systemowe i cyfrowa obróbka dźwięku.

Nominacje

2007-10 - 2010-10 (Team System)


1. Od kiedy interesujesz się technologią Microsoft .NET i co Cię do niej przekonało?

NET interesuję się niemal od samego początku - zaczynałem z wersją 1.0 beta1, w 2001 roku. Wtedy, jako student, otrzymałem propozycję napisania niewielkiej aplikacji CRM - była to dobra okazja, by zapoznać się z nową technologią. Dziś z uśmiechem patrzę na sposób, w jaki wykorzystałem .NET w tamtym projekcie, ale potencjał platformy, wygoda użycia i ogromne możliwości spowodowały, że od tej pory niemal każdy projekt pisałem w tej technologii.

2. Jak zostałeś MVP?

Jak wiemy nie ma formalnych wymogów i kryteriów, które decydowałyby o otrzymaniu MVP. Mogę się więc jedynie domyślać, że przyczyniły się do tego moje liczne występy na Krakowskiej Grupie Developerów .NET oraz warsztaty z VSTS, TFS i MSF 4.0 przeznaczone dla grup społecznościowych, które prowadziłem wspólnie z Tadkiem Golonką, polskim RD. Przez pewien czas udzielałem się także na forach MSDN, należałem do grupy Smart Client Software Factory Advisory Board i byłem recenzentem prac konkursowych portalu CodeGuru.

3. Czym zajmuje się MVP w Polsce?

Według mojej wiedzy, każdy z nas działa nieco inaczej. Jedni angażują się głównie w pomoc online (prowadząc blogi i uczestnicząc w dyskusjach), inni propagują swą wiedzę w grupach, wygłaszają prezentacje, bądź występują na imprezach typu TechEd (np. na stoiskach ATE). Na pewno łączy nas zamiłowanie do technologii, ogromna pasja i chęć dzielenia się wiedzą z innymi.

4. Co sądzisz o programie MVP w Polsce?

Cieszę się, że taka inicjatywa jest prowadzona. Program daje możliwości szerszego zaistnienia w społecznościach i jest sporym wyróżnieniem. Znam wielu specjalistów, którzy są (bądź byli) polskimi MVP i dołączenie do tego grona było dla mnie bardzo nobilitujące.

5. Jak zachęciłbyś innych do tego, aby starać się o MVP?

Brak precyzyjnych reguł uprawniających do uzyskania statusu MVP powoduje, że dla wielu osób grupa wydaje się nieosiągalna i zamknięta. Z mojej strony mogę powiedzieć - uwierzcie, że to miejsce, w którym może znaleźć się każdy z Was. Nawet jeśli dziś jesteś jedyną osobą, która zna swój potencjał i możliwości, bez większych problemów jesteś w stanie poszerzyć krąg swego wpływu. Daj się poznać na uczelni/w pracy, zapisz się do grup społecznościowych, zaproponuj przeprowadzenie prezentacji ze znanego Ci tematu. Załóż blog, udzielaj się na forach, napisz na codeplex aplikację, która przyda się innym. Poznasz ludzi, przez nich kolejnych, a za rok/dwa będziesz murowanym kandydatem do MVP. Co otrzymasz w zamian? Między innymi pełny MSDN Subscription, dostęp do nowoczesnych technologii we wczesnych fazach ich rozwoju, możliwość odwiedzenia siedziby MS w Redmont i wiele innych nagród. To także niezła karta przetargowa na rozmowę w sprawie podwyżki :)

6. Jakich technologii używasz w pracy?

Aktualnie pracujemy na Visual Studio 2008 i rozwijamy system w .NET 3.5. Intensywnie wykorzystujemy WF, WCF i C#3.0. Aktualnie prowadzę zespół R'n'D i muszę przyznać, że moi pracownicy są świetnymi specjalistami. Ciągle się rozwijają i to wymusza na mnie stałe poszerzanie wiedzy. Jeżeli bym się "zatrzymał", po kilku miesiącach nie byłbym w stanie rozmawiać z nimi na tematy technologiczne.

7. Którą technologię uważasz za technologię przyszłości i jak widzisz kierunek rozwoju technologii?

Moja odpowiedź będzie mało programistyczna. Uważam, że w przeciągu najbliższych 10 lat znacząco zmieni się sposób obsługi komputerów. Oprogramowanie stanie się mniej techniczne, a ergonomia i intuicyjność aplikacji znacząco wzrosną. Do tego dojdą: zwiększona przepustowości łącz, przetwarzanie równolegle i dalsza miniaturyzacja sprzętu. Myślę, że czeka nas spory przełom. Z niecierpliwością czekam na upowszechnienie urządzeń typu Surface, czy iBar. Myślę, że spory potencjał ma także technologia PhotoSynth i być może urządzenia sterowane bezdotykowo (znane z filmu Raport Mniejszości). .

8. Czy wyobrażasz sobie życie bez komputera?

Zdecydowanie tak. To co najbardziej podoba mi się w informatyce to konieczność kreatywnego działania. Pisząc programy, bądź prowadząc zespoły używamy komputera jako narzędzia do rozwiązywania problemów (biznesowych, bądź technologicznych). Bez nich komputer byłby zwykłym meblem (w dodatku niezbyt pięknym). Mógłbym zajmować się innym zajęciem, o ile wiązałoby się z podobnymi wyzwaniami.

9. Co robisz w wolnym czasie?

Poświęcam go żonie, bądź spotykam się ze znajomymi.

10. Jaka jest Twoja ulubiona książka?

"The 7 Habits of Highly Effective People" (polska wersja: 7 nawyków skutecznego działania), Stephen Covey. Ta książka całkowicie zmieniła moje życie. Pozwoliła mi zrozumieć, co naprawdę jest ważne, jak zbudować własną misję i jak wyznaczać sobie życiowe cele. Ponadto nauczyłem się z niej lepiej współpracować z ludźmi - słuchać ich, a nie narzucać własnego zdania; działać proaktywnie i stosować zasadę win-win w praktyce.

11. Jakie masz hobby?

Lubię rysować (zarówno wirtualnie, jak i w rzeczywistości). Od wielu lat interesuję się też cyfrowym przetwarzaniem dźwięku i generalnie muzyką. W czasach liceum byłem DJem, co mogło się nawet źle skończyć - odkąd otrzymałem klucze do dyskoteki, często chodziłem tam na wagary, by ćwiczyć grę na gramofonach :).

12. Co najbardziej cenisz sobie w modelu programistycznym prezentowanym przez WCF.

Jeśli miałbym wybierać jedną cechę, to jest nią uniwersalność platformy. WCF oferuje niezły model abstrakcji dla rozwiązań komunikacyjnych, który daje developerowi warstwy serwisowej spójny model programistyczny. Wbrew powszechnemu przekonaniu - także wtedy, gdy nie korzystamy z Web Service'ów.
Architektura WCF pozwala odseparować definicję kontraktów od faktycznych mechanizmów komunikacyjnych stosowanych pod spodem. A tam („pod spodem") mamy do dyspozycji wachlarz możliwości – od gotowych rozwiązań pudełkowych wykorzystujących standardy WS-*, do implementacji własnych kanałów i bindingów (z możliwością podłączenia się do dowolnego systemu).