Uwaga! Jesteś / byłeś MVP?

Chciałbyś dodać lub zmienić
dane na swój temat? Użyj
formularza kontaktowego

Dariusz Fabicki

Dariusz
Fabicki

Jestem autorem programów nauczania i materiałów dla administratorów szkolnych laboratoriów, dostarczanych do polskich szkół w latach 1998 - 2008; Moderuję wiele serwisów oraz grup tematycznych poświęconych różnym serwerom wykorzystywanym w edukacji. Współorganizuję ogólnopolskich zjazdów dla szkolnych opiekunów pracowni internetowych dbając o to, aby w każdym roku na tej prestiżowej konferencji nauczyciele poznali ciekawych ludzi z całego świata oraz mogli zapoznać się z najnowszymi dostępnymi lub zupełnie premierowymi na świecie technologiami. Jestem absolwentem Politechniki Warszawskiej i od ponad 10 lat pełnię rolę niezależnego doradcy oraz eksperta w wielu instytucjach przy wdrażaniu nowych technologii.

Nominacje

2005-04 - 2009-04 (Small Business Server)


1. Od kiedy interesujesz się technologią Microsoft .NET i co Cię do niej przekonało?

To był proces, na przełomie lat 80 tych i 90 tych XX wieku dostałem od rodziców swój pierwszy PC, uczęszczałem do technikum elektromechanicznego i wymyśliłem sobie, iż zbuduję i podłączę do mojego PC urządzenie, które będzie miało wykonywać wiele fajnych zadań (miało mierzyć, grać, sterować i takie tam). Zbudowanie urządzenia nie było tak czasochłonne jak na początku zakładałem, jednak napisanie oprogramowania do jego sterowania zajęło mi prawie dwa lata, z czego 90% czasu zajęło mi napisanie graficznego interfejsu użytkownika (obsługa myszki, menu, karty graficznej, dźwiękowej, kilku typów drukarek). Kiedy odkryłem i spróbowałem, że to samo mogłem rok później zrobić w Windows 3.x w czasie pomijalnie małym i że mógłbym czas, który wtedy poświęciłem przeznaczyć na coś innego, doszło do przełomu. Wyznaję teraz zasadę, że jeżeli mam coś zaprogramować, lub wykonać usługę, wybieram takie oprogramowanie lub system, które jest bogate w przeróżne funkcje i ma szeroką funkcjonalność. Dodatkowo staram się przewidzieć jak będzie wyglądała sytuacja w perspektywie czasowej np. 5 lub 10 lat, ile czasu będzie zajmowała mi obsługa rozwiązania, a także ile to będzie kosztowało potencjalnego odbiorcę. Dotychczas sporą przewagę posiada firma Microsoft. Użytkownik korzystający np. z systemu operacyjnego przeważnie nie zdaje sobie sprawy jak ułatwia on pracę nie jemu, tylko programistom piszącym oprogramowanie, z którego on korzysta na co dzień.

2. Jak zostałeś MVP?

To było zaskoczenie, nie wiedziałem nawet, że taki program istnieje. W pierwszej połowie 2005 roku dostałem maila z informacją iż zostałem nominowany w kategorii Small Business Server do tej nagrody i czy chcę uczestniczyć w programie. Przyznam, że nawet nie przeczytałem o co do końca chodzi i na jakich zasadach działa program. Dopiero potem dowiedziałem się, że do nagrody rekomendują zupełnie obce osoby za wkład w rozwój i pomoc społecznościom korzystających z technologii Microsoft. Osoba otrzymująca tytuł nie zna dnia ani godziny, kiedy może dostać nominację.

3. Czym zajmuje się MVP w Polsce?

Osoby, które otrzymały tytuł MVP zajmują się dokładnie tym samym czym zajmowały się przed otrzymaniem tytuł. Tytuł nie nakłada żadnych obowiązków, za to daje kilka fajnych przywilejów. Daje okazję do spotkania się osobami mającymi wpływ na rozwój technologii i oprogramowania, niejednokrotnie przekazane uwagi znajdują potem odzwierciedlenie w gotowych produktach. Uzyskuje się nijako wgląd od kuchni w pracę firmy Microsoft. Plakietka z napisem MVP otwiera wiele drzwi w bardzo szeroko pojętym kontekście.

4. Co sądzisz o programie MVP w Polsce?

Jest to bardzo fajna inicjatywa, która przynosi korzyści społecznościom, w których obracają się polscy MVP jak i samym MVP

5. Jak zachęciłbyś innych do tego, aby starać się o MVP?

Jeżeli jesteś osobą, która bezinteresownie dzieli się wiedzą z jakąś społecznością związaną z technologią Microsoft. Jesteś przez tę społeczność rozpoznawalny, a twoje wypowiedzi są wysoko oceniane, to właściwie już jesteś dla nich MVP. Może ktoś z nich formalnie rekomendował cię do tego tytułu? Nie znamy dnia ani godziny.

6. Jakich technologii używasz w pracy?

Na co dzień pracuję w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów, zajmujemy się wszelkimi technologiami, które można wykorzystać w edukacji. W edukacji zawsze walczymy z kosztami, czasem i z jakością, czy to w kontekście usług, czy też w kontekście zdobywania wiedzy. Staramy się dobierać takie środki techniczne, aby osiągnąć jak najbardziej korzystny współczynnik związany z czasem, jakością oraz kosztami. Jeżeli chodzi o systemy operacyjne, to wbrew pozorom najtańszy w obsłudze oraz wsparciu jest i w ciąż niezmiennie króluje MS Windows

7. Którą technologię uważasz za technologię przyszłości i jak widzisz kierunek rozwoju technologii?

Osobiście uważam, że korzystanie z klawiatury i monitora w dzisiejszej postaci jest „cywilizacyjną głupotą”. To zupełnie tak jakby osobie stojącej kilka metrów od nas powiedzieć, że chcemy pójść z nią do kina pisząc to najpierw na kartce papieru a potem jej tę kartkę wręczyć. Kultura/technologia pisma jaką znamy dzisiaj powstała w jednym celu: archiwizowania (przekazania) treści odbiorcom oddalonym w czasie i przestrzeni. Jedynym nośnikiem umożliwiającym realizację tego zadania był atrament, papier (i pochodne tych rzeczy).
Aktualnie cel jest ciągle ten sam, jednak technologia się zmienia i może już w XXI wieku umiejętność czytania i pisania nie będzie wymagana zarówno do programowania jak i korzystania z aplikacji. Będzie królowała pierwotna forma komunikacji, czyli dźwięk, obraz, dotyk, zapach. O wiele fajniej będzie opowiedzieć jak ma działać program, np.: Jeżeli ktoś wejdzie przez drzwi do mojego mieszkania i nie powie magicznego słowa „Sezamie otwórz się” lub nie wystuka nogą na podłodze „wlazł kotek na płotek” to włącz cichy alarm i powiadom policję. Uważam, że do tego będzie dążył rozwój technologii a i pewnie na tym się nie skończy.

8. Czy wyobrażasz sobie życie bez komputera?

Istnienie naszej cywilizacji w takiej postaci jaką znamy jest zależne od komputerów. Bez nich Świat oczywiście będzie mógł istnieć, ale kosztem sporej ilości ludzkich istnień (np. bez pomocy komputerów nie jesteśmy już tak efektywnie produkować jak dawniej, żywności, lekarstw etc itp.). Odpowiedź brzmi: wyobrażam sobie życie bez komputera, ale wolałbym aby to był tylko senny koszmar.

9. Co robisz w wolnym czasie?

Ostatnio gram w Buzzz’a z przyjaciółmi. Jeżdżę na rolkach i łyżwach. Lubię bardzo także grać w gry z przyjaciółmi, do których komputer nie jest potrzebny. Ogólnie w wolnym czasie bawię się i odpoczywam z przyjaciółmi

10. Jaka jest Twoja ulubiona książka?

Aktualnie są to Hyperion, Upadek Hyperiona, Endymion, polecam każdemu.

11. Jakie masz hobby?

Książki i filmy z gatunku SF, nawet jakby to była najgorsza produkcja to i tak mnie wciąga. Lubię także namiętnie dyskutować o przyszłości