Uwaga! Jesteś / byłeś MVP?

Chciałbyś dodać lub zmienić
dane na swój temat? Użyj
formularza kontaktowego

Grzegorz Danowski

Grzegorz
Danowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek Bankowość i Finanse). Początkowo analityk finansowy, potem oprócz analiz finansowych zajął się programowaniem w VB dla Aplikacji (Excel), a po jakimś czasie głównym zajęciem stało się pisanie aplikacji w MS Access. Obecnie projektuje aplikacje w .NET (VB.NET i c#). Zwolennik przejrzystego kodu i miłośnik refaktoringu. Od paru lat aktywnie działa na polskich grupach dyskusyjnych związanych z programowaniem.


1. Od kiedy interesujesz się technologią Microsoft .NET i co Cię do niej przekonało?

Moja przygoda z .NET zaczęła się od nieco przypadkowego zakupu (w supermarkecie) książki Davida S. Platta „Podstawy Microsoft .NET”. Była to cieniutka książeczka, poza tym opisywała jakąś betę, ale napisana była bardzo przystępnym językiem i wzbudziła u mnie duże zainteresowanie nową technologią. Potem zacząłem regularnie odwiedzać DevDaysy, instalować bety, czytać artykuły. W końcu wysupłałem trochę pieniążków i korzystając z jakiejś promocji kupiłem VS 2003 Professional i zacząłem już zawodowo pisać aplikacje w .NET.

2. Jak zostałeś MVP?

MVP zostałem z zaskoczenia – po prostu na początku lipca zeszłego roku dostałem maila od Mileny Mizerskiej z informacją, że zostałem nagrodzony takim tytułem oraz pytanie czy chce przyjąć to wyróżnienie – oczywiście przyjąłem :-).

3. Co sądzisz o programie MVP w Polsce?

Program MVP jest super: spotkania z ciekawymi ludźmi, a także wspaniała opieka ze strony Mileny Mizerskiej i Basi Sokólskiej.

4. Jak zachęciłbyś innych do tego, aby starać się o MVP?

Oprócz niewątpliwie prestiżowego wyróżnienia wraz z tytułem MVP otrzymuje się dostęp do najnowszego oprogramowania firmy Microsoft. Niewątpliwą atrakcją jest też wyjazd na coroczny Summit w USA (Redmond i Seattle), a w ramach niego słuchanie i oglądanie wystąpień takich osobistości jak Bill Gates, czy też Anders Hejlsberg – dla samych tych spotkań warto zostać MVP :-). Choć przyznam, że biorąc czynny udział w działalności grup dyskusyjnych związanych z programowaniem (za co zostałem uhonorowany), nie brałem pod uwagę perspektywy zostania MVP, a tym samym korzystania z tychże profitów.

5. Jakich technologii .NET używasz w pracy?

Jeszcze kilka miesięcy temu pisałem tylko aplikacje okienkowe (Windows Forms), ale od września, w nowej pracy, zacząłem pisać aplikację w ASP.NET. Na razie to moje początki, ale ASP.NET jest chyba dość łatwy do zrozumienia, bo już po miesiącu eksperymentów mam już jakiś zarys działającej aplikacji.
Ostatnio jestem pod wrażeniem łatwości korzystania w SQL Server z funkcji pisanych w .NET – zamiast pisać w T-SQL bardzo złożoną, a w efekcie mało czytelną funkcję formatującą dane, użyłem prostej funkcji napisanej w C#.

6. Którą technologię uważasz za technologię przyszłości i jak widzisz kierunek rozwoju technologii?

Technologia ciągle się zmienia: wcześniej przez długi czas w zastosowaniach RAD królował VB, teraz jest .NET, Java. Także sam .NET mocno się zmienia i zbliżające się wydanie 3.5 niesie w sobie mnóstwo nowości, np. bardzo fajny LINQ, który oferuje wiele interesujących możliwości. Także integracja XML z VB.NET jest bardzo ciekawa, choć z drugiej strony rośnie ryzyko powstania mniej czytelnego kodu i z tego powodu nie jestem pewien czy często będę z niej korzystał.
Co do bardziej odległej przyszłości, to na pewno będzie łatwiej się pisało aplikacje. Ale mimo tego, myślę, że programowanie będzie w dalszym ciągu dziedziną wymagającą ustawicznego uczenia się nowych rzeczy, ale to już zdążyłem polubić.

7. Czy wyobrażasz sobie życie bez komputera?

Szczerze mówiąc nie bardzo – chyba jestem uzależniony :-). Nawet jak jestem na urlopie, to nie mogę się opanować, by nie sprawdzić poczty lub przejrzenia grup.

8. Jaką masz ulubioną książkę?

Oczywiście będąc maniakiem komputerowym polecę książkę informatyczną, moją ulubioną jest „Code Complete” Steve McConnella. Na razie przeczytałem ją raz, ale zamierzam, co jakiś czas ponawiać lekturę i polecam ją każdemu programiście, bo bardzo szczegółowo, a przy tym dostępnie pokazuje ona jak powinien wyglądać porządny kod.

9. Jakie masz hobby?

Moim hobby jest czytanie grup dyskusyjnych. Zaś od czasu do czasu też odpowiadam na pytania, najwyraźniej wystarczyłoby zostać MVP :-).

10. Co robisz w wolnym czasie?

Po pierwsze wolnego czasu mam dość mało, zwłaszcza teraz jak zacząłem pracować w nowej firmie, a dla starej mam jeszcze parę rzeczy do dokończenia.
Ale oprócz czytania książek i postów na grupach staram się codziennie znaleźć trochę czasu dla swoich dwóch małych córeczek: Gosi i Marty, no i oczywiście dla ukochanej żony Agnieszki. Dla poprawy kondycji staram się też od czasu do czasu trochę pobiegać (brałem udział w trzech dotychczasowych edycjach Run Warsaw) albo popływać :-).