Uwaga! Jesteś / byłeś MVP?

Chciałbyś dodać lub zmienić
dane na swój temat? Użyj
formularza kontaktowego

Jakub Binkowski

Jakub
Binkowski

Student ostatniego roku informatyki na Politechnice Łódzkiej (wydział FTIMS). Pracuje jako programista C#. Dwukrotny uczestnik drugiego etapu Olimpiady Informatycznej. Pasjonuje się .NET i C#, w szczególności architekturą oprogramowania i ASP.NET. Członek społeczności CodeGuru oraz bloger - http://zine.net.pl/blogs/jakubin/.

Nominacje

2008-01 - 2012-01 (ASP.NET)


1. Od kiedy interesujesz się technologią Microsoft .NET i co Cię do niej przekonało?

O tym, że istnieje coś takiego jak platforma .NET i język C# dowiedziałem się pod koniec 2 roku studiów, czyli mniej więcej 3 lata temu. Zainteresowała mnie wówczas działalność Grupy .NET Politechniki Łódzkiej, która była wówczas jednym z prężniej działających kół naukowych na wydziale. No i tak zaczęła się moja wielka, trwająca do dziś przygoda z Microsoft .NET. Do tej technologii najbardziej przekonuje mnie szeroki zakres zagadnień, dla jakich daje wsparcie oraz bardzo bogata dokumentacja na MSDN. Dużym plusem, zwłaszcza na początku, jest niski próg, jaki musi pokonać programista, aby zacząć swoją przygodę. Jeżeli dorzucimy do tego naprawdę fantastyczne wsparcie narzędziowe w postaci Visual Studio, to otrzymujemy naprawdę dobry produkt. Wydaje mi się, że są to kwestie, które stanowią przewagę .NET nad rozwiązaniami konkurencji.

2. Jak zostałeś MVP?

Znienacka. Na początku stycznia odebrałem pocztę i dowiedziałem się o nominacji. Było to dla mnie całkowite i zarazem bardzo miłe zaskoczenie. Nigdy nie zabiegałem o ten tytuł ani nie planowałem konkretnych działań w kierunku jego otrzymania.
Co więcej, wszyscy MVP jakich miałem przyjemność poznać osobiście czy też poprzez ich działalność to naprawdę dobrzy specjaliści i wartościowi ludzie. Znalezienie się w takim gronie było dla mnie bardzo nobilitujące.

3. Czym zajmuje się MVP w Polsce?

Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, gdyż nie ma czegoś takiego jak zadania MVP. Przed uzyskaniem tytułu uczestniczyłem w dwóch projektach społecznościowych – tworzenie portalu CodeGuru oraz ITCore, na które w sumie poświęciłem ponad rok życia. Aktualnie staram się udzielać na forum CodeGuru oraz zacząłem pisać swój blog. Dodatkowo, MVP mają możliwość uczestniczenia w szkoleniach czy spotkaniach z grupami projektowymi i wpływania na końcowy kształt produktów.

4. Jak zachęciłbyś innych do tego, aby starać się o MVP?

Wydaje mi się, że w przypadku MVP droga jest ważniejsza od celu. Sam tytuł oprócz dostępu do oprogramowania z MSDN lub Technet, prestiżowego znaczka i kilku innych drobiazgów nie daje wielkich profitów. Uważam, że nie ma sensu specjalnie starać się o MVP, ale zawsze warto inwestować w siebie. Nie bać się nowych, trudnych wyzwań. Brać udział w projektach, za których „jedyną” zapłatą jest bezcenne doświadczenie i wiele dobrych znajomości. Nigdy nie zadowalać się własną wiedzą – zawsze drążyć wszystkie problemy do końca. Wówczas wszelkie wyróżnienia będą bardzo miłym… kopnięciem, poganiającym do dalszej pracy nad sobą.

5. Jakich technologii używasz w pracy?

Aktualnie jest to .NET 2.0-3.5, Visual Studio 2005/2008, MS SQL 2005, czyli standardowy zestaw oprogramowania. W tym momencie mam przyjemność uczestniczyć w projekcie sporej internetowej aplikacji wpierającej projekty współfinansowane z funduszy unijnych.

6. Którą technologię uważasz za technologię przyszłości i jak widzisz kierunek rozwoju technologii?

Jeśli chodzi o przyszłość, to jedyne, co przychodzi mi do głowy to znany cytat z Woody’ego Allena: „Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o twoich planach na przyszłość.”. Biorąc pod uwagę, że technologie zmieniają się co kilka lat, a co dekadę świat informatyczny obraca się do góry nogami, trudno jest cokolwiek prognozować.
Aktualnie (czyli od dobrych kilku lat) „gorące” są technologie mobilne oraz te z grupy „geo-*” (geolokalizacja, geotagowanie, itd.). Jeśli chodzi o interfejsy użytkownika to dobrym kierunkiem będzie WPF i Silverlight. Na pewno nie unikniemy problemów z rozproszeniem i komunikacją – a więc WCF. Ale w ten sposób można by wymienić wszystkie aktualnie popularne technologie ze stajni Microsoft…

7. Czy wyobrażasz sobie życie bez komputera?

Życie bez komputera jestem w stanie wyobrazić sobie bez problemu. Gorzej z wyobrażeniem sobie jednego dnia… Jak zapełnić 10 godzin wolnego czasu? Jak ponownie nauczyć się pisać na papierze, żeby ręka nie bolała po napisaniu jednej strony? Jak napisać i wysłać zwykły list? Gdzie znaleźć przepis na obiad?

8. Co robisz w wolnym czasie?

Pytanie powinno brzmieć: „co chciałbyś robić w wolnym czasie?”. Aktualnie ze względu na różnego rodzaju obowiązki i zajęcia nie mam go za wiele. Na pewno chciałbym móc spędzać więcej czasu z dziewczyną, uprawiać częściej sport (cały dzień w pozycji siedzącej robi swoje) oraz czytać.

9. Jaką masz ulubioną książkę?

Nie mam jednej ulubionej. Lubię czytać, choć nie mam ostatnio zbyt wiele na to czasu. Interesuje mnie praktycznie wszystko oprócz literatury fantasy i science-fiction. Pozycją, która jakiś czas temu zrobiła na mnie duże wrażenie był „Kruchy dom duszy” – krótka historia rozwoju neurochirurgii, pokazująca przed jak wielkimi wyzwaniami stali prekursorzy tej dziedziny oraz jak wielkimi poświęceniami (zwłaszcza ze strony pacjentów) okupiony jest jej dzisiejszy postęp.

10. Jakie masz hobby?

To jest jedno z tych pytań, na które nie lubię odpowiadać, bo moim największym hobby było zawsze tworzenie oprogramowania. Zacząłem ok. 9 roku życia, choć moje ówczesne twory trudno by nazwać programami. Potem był Turbo Pascal, algorytmy, C++ i wreszcie trwająca po dziś dzień pasja do .NETa. Takie hobby ma jednak jedną, fantastyczną zaletę – praca daje o wiele więcej satysfakcji.