Uwaga! Jesteś / byłeś MVP?

Chciałbyś dodać lub zmienić
dane na swój temat? Użyj
formularza kontaktowego

Karol Stilger

Karol
Stilger

Od kilkunastu lat interesuję się technologiami informatycznymi i coraz bardziej mnie one pasjonują. Pracuję jako administrator dla miedzynarodowej korporacji związanej z usługami telekomunikacyjnymi. Praktycznie od początku współpracuję z portalem WSS.PL gdzie w obecnej chwili jestem redaktorem.

Nominacje

2008-07 - 2014-07 (Setup & Deployment)


1. Od kiedy interesujesz się technologią Microsoft i co Cię do niej przekonało?

Od kiedy, dobre pytanie:-) Od kiedy pamiętam a tak serio rok 1999. Przekonało mnie dobre wspólne działanie komponentów w skomplikowanych systemach i obecność rozbudowanych narzędzi służących do ich konfiguracji.

2. Jak zostałeś MVP?

Praktycznie od początku istnienia współpracuję z WSS.pl (wtedy jeszcze Windows2003.pl). Początkowo w roli moderatora później jako członek redakcji. Od 2005 roku uczestniczyłem w testach systemów Windows Vista/2008 Server (Longhorn). Prowadzę prezentacje techniczne podczas konferencji. Jestem założycielem Szczecińskiej Grupy Specjalistów IT technologii Microsoft.

3. Czym zajmuje się MVP w Polsce?

MVP w Polsce robi dokładnie to samo co w innych krajach. Przede wszystkim pomaga użytkownikom – stając się często pierwszą linią kontaktu pomiędzy użytkownikiem a korporacją. Równie ważne jest dzielenie się swoimi doświadczeniami i wiedzą prowadząc blogi techniczne, pomagając na portalach online i grupach dyskusyjnych czy tez prowadząc spotkania grup offline i sesje na konferencjach.

4. Co sądzisz o programie MVP w Polsce?

Program MVP w Polsce pozwala nagrodzić najaktywniejszych członków społeczności. Na pewno warto szerzej promować tytuł i nagradzać nim ludzi udzielających się w społecznościach Microsoft w Polsce.

5. Jak zachęciłbyś innych do tego, aby starać się o MVP?

Tytuł MVP umożliwia bezpośredni dostęp najlepszych specjalistów tworzących oprogramowanie Microsoft oraz produktów w wersjach testowych wraz z możliwością interakcji z grupami produktowymi i dostępem do kodów źródłowych. Otwiera gigantyczną bibliotekę książek oraz materiałów edukacyjnych. Daje możliwość poznania innych MVP i wymiany doświadczeń podczas Summitów.

6. Jakich technologii używasz w pracy?

Hyper-V, SCOM, TFS, SharePoint, SQL, Technologie bazowe systemów Windows.

7. Którą technologię uważasz za technologię przyszłości i jak widzisz kierunek rozwoju technologii?

Wszystkie technologie związane z Cloud Computing moim zdaniem mają ogromną przyszłość. Obniżenie kosztów, unifikacja, oddzielenie aplikacji od warstwy sprzętu i przybliżenie jej do użytkownika.

8. Czy wyobrażasz sobie życie bez komputera?

Brak komputerów, tylko w najśmielszych snach.

9. Co robisz w wolnym czasie?

Staram się chwile wolne przeznaczać na podróże i spotykanie się ze znajomymi.

10. Jaką masz ulubioną książkę?

Paragraf 22 - Joseph Heller.

11. Jakie masz hobby?

Nowe technologie, Żeglarstwo, Turystyka górska.

Dear Karol Stilger,

Congratulations! We are pleased to present you with the 2008 Microsoft® MVP Award! The MVP Award is our way to say thank you for promoting the spirit of community and improving people’s lives and the industry’s success every day.


Od takiego wstępu zaczynał się e-mail jaki otrzymałem około południa pierwszego lipca 2008. Tak zaczęła się moja przygoda jako MVP.

Na początek wypadało by napisać kim jest MVP.

Amerykanie lubują się w akronimach i oczywiście to też jest akronim. Po rozwinięciu: Most Valuable Professional czyli „osoba najwartościowsza”.

Od razu nasuwa się pytanie „OK, najwartościowsza ale dla kogo?”. Bardzo dobre pytanie, bo już na samym początku często rodzi się problem w zrozumieniu sensu wyróżnienia. Wydawało by się (i tak też często sądzą ludzie), że skoro firmą nagradzającą jest Microsoft to MVP jest najwartościowszy dla firmy właśnie. Błąd! Tak nie jest, sens nagrody jest inny, jest przyznawana przez firmę dla ludzi będących wartościowi w społecznościach skupiających się wokół technologii Microsoft. Takie społeczności skupiają się wokół wszelkiego rodzaju technicznych portali internetowych, blogów o tematyce IT, usenetu, oraz grup spotykających się w celu wymiany doświadczeń.

Udało mi się nakreślić rewir działania potencjalnego MVP. Teraz czas na sprecyzowanie działań za jakie wyróżnienie to można otrzymać. Nic prostszego, tylko jedno kryterium: należy pomagać! nie pobierając za to wynagrodzenia do tego w sposób fachowy i rzetelny. Do tego trzeba być w swoich działaniach konsekwentnym.

Dlaczego konsekwencja jest ważna? Nagroda jest przyznawana na rok za pracę włożoną w społeczności w ciągu ostatnich 365dni. Utrzymywanie wysokiej aktywności przez co najmniej rok jest trudne i wymaga dobrej organizacji czasu. Potem wchodzi to w krew :-) - przynajmniej niektórym. Osoba nominowana do nagrody nie jest zobowiązana do dalszej aktywności za którą została nagrodzona i może w każdej chwili jej zaprzestać i w dalszym ciągu posługiwać się tytułem i korzystać z przywilejów do czasu jego wygaśnięcia. Z drugiej strony miło zostać renominowanym, bo jest to możliwe.

Program MVP

Nagroda jest przyznawana 4 razy do roku w cyklach kwartalnych: początek stycznia, kwietnia, lipca, października. Kategorii w jakich jest przyznawana jest bardzo dużo i praktycznie każdy produkt i technologia firmy Microsoft jest objęty programem. W Polsce pierwsi MVP pojawili się w styczniu 2004r. od tej pory na stałe zagościli w programie, który powstał kilka lat wcześniej. Ciekawostka, część z osób nominowanych wtedy dalej działa aktywnie w społecznościach i zostało renominowane wiele razy, część pracuje w tej chwili w Microsoft. Aha :-) Zapomniałem o jednym szczególe osoba pracująca dla Microsoft nie może otrzymać nagrody ani zostać renominowana. Wyróżnienie jest tylko dla „zwykłych” członków społeczności.

Zasady są jak napisałem kilka akapitów wyżej proste. Nad wyszukiwaniem potencjalnych kandydatów do nagrody czuwa grupa ludzi i kwartalnie przygotowuje listę aktywnych osób w danym kraju. Można pomóc szczęściu i wskazać osobę aktywną wysyłając maila dokumentując w nim działania jakie wskazana osoba podejmuje. Po przygotowaniu listy osób z danego kraju lista jest weryfikowana na poziomie regionu (w naszym przypadku EMEA - Europe, Middle East and Africa) a następnie trafia do centrali firmy Microsoft gdzie podejmowana jest ostateczna decyzja o przyznaniu tytułu.

Wyróżnienie zatem ma charakter uznaniowy i nie zawsze może być zgodna z oczekiwaniami. Niestety - Microsoft jest dużą korporacją której operacje potrafią się dłużyć i czasami trudno patrząc z boku zrozumieć ich sens. Dlatego zdarza się, że osoba aktywna przez rok (zgodnie z założeniem) zanim zostanie dostrzeżona i nominowana kończy czynne udzielanie się w społeczności. Z tego powodu wokół nominacji czasem pojawiają się spory i roszczenia. Tutaj daje się odczuć pewne przemyślane działanie ograniczające szeregi MVP do ludzi działających długofalowo a nie pod kątem otrzymania tytułu ale jest to tylko moja interpretacja.

Teraz pora na opis lukru na torcie. Co dostaje MVP?

E-mail potwierdzający otrzymanie nagrody jest zaproszeniem. Odpowiadając na niego decydujemy się przystąpić do programu. Pierwszym miłym akcentem jest dyplom i starter pack zawierający niespodziankę, który przychodzi kilka dni po potwierdzeniu swojego accessu. Zawiera też papierowy kontrakt NDA jaki zawiera się z Microsoft, umowa umożliwia dostęp do wielu treści zarezerwowanych tylko dla wąskiego kręgu odbiorców. Jedną nich jest dostęp do zamkniętej grupy dyskusyjnej na której można spotkać wielu specjalistów z każdej technologii Microsoft, inną jest dostęp do grup produktowych pracujących nad programami i systemami jakie oferuje Microsoft. Do tego dochodzi dostęp do gigantyczną biblioteki książek oraz materiałów edukacyjnych. Raz do roku organizowany jest MVP Global Summit – międzynarodowa konferencja, na którą biletem wstępu jest tytuł MVP właśnie. Od czasu do czasu organizowane są również regionalne zjazdy dla MVP. Moim zdaniem te ostatnie powinny mieć miejsce częściej.

MVP i co dalej?

Dla mnie uczestniczenie w społecznościach IT stało się sposobem na życie i stało się pasją. Niezależnie od znaczenia wyróżnienia robię to co robiłem wcześniej. Myślę, że nagroda ugruntowała moje przekonanie, że ktoś docenia to co robię. Rzeczywiście nagroda jest bardzo miłym profitem za pomoc ale nie można traktować jej jako cel sam w sobie. Z drugiej strony warto promować aktywne osoby i występować do Microsoft o nagradzanie ich działań bo to naprawdę bardzo bardzo motywuje.

A niby tylko trzy literki


Karol Stilger