Uwaga! Jesteś / byłeś MVP?

Chciałbyś dodać lub zmienić
dane na swój temat? Użyj
formularza kontaktowego

Marcin Bartoszuk

Marcin
Bartoszuk

Absolwent Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, gdzie był liderem Koła Naukowego Grupa .NET, współzałożyciel i współwłaściciel firmy DevCore.NET, współzałożyciel oraz lider zawodowej Białostockiej Grupy .NET, czterokrotny finalista krajowego etapu konkursu Imagine Cup.

Nominacje

2008-01 - 2010-01 (Client Application Development)


1. Od kiedy interesujesz się technologią Microsoft .NET i co Cię do niej przekonało?

Po raz pierwszy z platformą .NET spotkałem się pod koniec drugiego roku studiów na spotkaniu Grupy .NET działającej na Politechnice Białostockiej. Spotkanie było na tyle interesujące, że zapisałem się do Grupy. Przez pierwszy semestr 3-go roku poznawałem powoli nową jak dla mnie technologię i w marcu zaczęła się zabawa na całego: udział w konkursie Imagine Cup 2006 (wraz z Markiem Antoniukiem, Jakubem Jałbrzykowskim oraz Arkadiuszem Kondratiukiem), pierwsza praca jako programista .NET, prowadzenie zajęć Grupy .NET PB (wraz z Markiem Antoniukiem oraz Jakubem Jałbrzykowskim). Przez te trzy inicjatywy, a w zasadzie dzięki nim moje zainteresowania skupiły się głównie na technologii .NET i tak mi zostało do dziś

2. Jak zostałeś MVP?

MVP zostałem po powrocie z Sylwestrowego wypoczynku, kiedy to sprawdziłem swoją skrzynkę pocztową i przeczytałem informację o przyznaniu mi tytułu, co było bardzo miłym zaskoczeniem. Co do samej nominacji mogę się tylko domyślać, że główną przyczyną przyznania mi tytułu było moje zaangażowanie w tzw. społeczności offline, a dokładniej w Grupę .NET działającą na Politechnice Białostockiej.

3. Czym zajmuje się MVP w Polsce?

Jeżeli chodzi o mnie, to prowadzę Grupę .NET PB na Politechnice Białostockiej, co niestety już dobiega końca ze względu na ostatni rok studiów. Zorganizowałem również i mam zamiar organizować w przyszłości konferencje poświęcone technologiom Microsoft w Białymstoku. Od niedawna razem z Kubą Jałbrzykowskim prowadzimy zawodową Białostocką Grupę .NET. Jeżeli chodzi o cały program MVP, to w sumie wszystko zależy od tego co kto lubi. Jedni angażują się w społeczności offline, inni w online. Ogólnie chodzi o dzielenie się swoją pasją z innymi.

4. Co sądzisz o programie MVP w Polsce?

Program MVP w Polsce, jak i na całym świecie jest bardzo ciekawą inicjatywą. Przede wszystkim daje możliwość znalezienia się w gronie specjalistów a zarazem pasjonatów technologii Microsoft, a co za tym idzie, duże wyróżnienie, które dopinguje do dalszej pracy.

5. Jak zachęciłbyś innych do tego, aby starać się o MVP?

Starać się można na przykład o zajęcie pierwszego miejsca w biegu na orientację, gdzie są ściśle określone reguły przyznania medalu. Tytuł MVP jest nagrodą, którą dostaje się niespodziewanie jako wyróżnienie za dotychczasowe „osiągnięcia społecznościowe”. Nie ma gotowej recepty typu: „aby zostać MVP napisz tyle i tyle postów na takim i takim forum” lub „poprowadź tyle i tyle wykładów na spotkaniu takiej i takiej Grupy .NET”. Wystarczy robić to co się lubi i robić to z pasją, a na pewno praca na rzecz społeczności zostanie doceniona i nagrodzona. Jeżeli nie tytułem, to wdzięcznością ludzi.

6. Jakich technologii używasz w pracy?

Do niedawna używaliśmy głównie .NET 2.0 i VS2005 (WinForms i ASP.NET). Aktualnie projekty realizujemy w oparciu o .NET 3.5 i VS2008 (WPF, WCF, ASP.NET). Nieodłącznie przy większości projektów towarzyszy nam również SQL Server, jak na razie w wersji 2005, ale i to niebawem ulegnie zmianie na kolejną wersję.

7. Którą technologię uważasz za technologię przyszłości i jak widzisz kierunek rozwoju technologii?

Za technologie przyszłości uważam WPF, Silverlight oraz Microsoft Parallel Extensions to .NET Framework. Co do dwóch pierwszych dają niesamowite możliwości jeżeli chodzi o tworzenie aplikacji z interfejsem użytkownika posiadającym tzw. wielki WOW Factor. Upraszczają tworzenie rzeczy, które wcześniej wymagały naprawdę wielkich nakładów pracy. Co do Microsoft Parallel Extensions, to jest to technologia, której niebawem nie będziemy w stanie uniknąć, ze względu na producentów procesorów, którzy od jakiegoś czasu zaprzestali podwyższania częstotliwości zegarów, a zaczęli inwestować w wielordzeniowość. W przyszłości wydajność aplikacji będzie uzależniona od wykorzystania w nich programowania równoległego, także to tylko kwestia czasu, kiedy programowanie równoległe będzie jedną z wiodących dziedzin tworzenia oprogramowania.

8. Czy wyobrażasz sobie życie bez komputera?

Kiedyś dało się żyć bez komputera, ponieważ komputerów nie było. W obecnych czasach wydaje to się jednak niemożliwe, ponieważ komputery towarzyszą nam praktycznie wszędzie. Jednak z drugiej strony, komputery nie mogłyby istnieć gdyby nie człowiek, który je stworzył, a teraz wykorzystuje do ułatwiania sobie życia.

9. Co robisz w wolnym czasie?

Swój wolny czas spędzam z dziewczyną, znajomymi przy piwku oraz od czasu do czasu na rowerze.

10. Jaką masz ulubioną książkę?

Nie mam jednego wybranego tytułu, ponieważ lubię książki o różnej tematyce. Do książek, które najbardziej przypadły mi do gustu na pewno zaliczę „Kod Leonarda Da Vinci” oraz „Władcę Pierścieni”.

11. Jakie masz hobby?

Bardzo lubię jeździć na rowerze. W okolicach Białegostoku mamy sporo miejsc z ładnymi krajobrazami i świeżym powietrzem, które sprzyjają wycieczkom rowerowym. Od czasu do czasu zdarza mi się również pograć na keyboardzie. Dwa lata temu zakochałem się w żeglarstwie, co skłoniło mnie do zrobienia patentu i jak tylko mam możliwość, odwiedzam Mazury.

Pewnego pięknego wieczoru, tuż po powrocie z krótkiego sylwestrowego wypoczynku w malowniczej krainie zwanej Gołdapią, sprawdziłem swoją skrzynkę pocztową i moim oczom ukazał się mail informujący o przyznaniu mi nagrody Microsoft MVP. Z wrażenia „opadła mi szczęka” i potrzebowałem chwili, żeby oswoić się z tym faktem. Wcześniej jedynie słyszałem o tym tytule i przez myśl mi nie przeszło, że mogę dostać nominację. W takim razie co to takiego Microsoft MVP? Microsoft MVP jest nagrodą nadawaną przez firmę Microsoft ludziom, którzy w jakiś sposób zasłużyli się dla społeczności, poświęcając swój wolny czas i nie biorąc za to pieniędzy. Nagroda ta przyznawana jest na czas jednego roku. Dokładne kryteria wyboru osób nie są udostępnione przez Microsoft, także można jedynie snuć domysły, na jakiej podstawie firma dokonuje selekcji kto zostanie nominowany do tytułu MVP.

Zatem jak zostać MVP? Na to chyba nie ma jednej recepty, ponieważ zasłużyć się dla społeczności można na wiele sposobów. Jedni piszą blogi, inni wypowiadają się na forach i grupach dyskusyjnych, jeszcze inni zamieszczają artykuły na różnego rodzaju portalach. Są też tacy, którzy udzielają się w społecznościach offline, organizują spotkania ludzi żądnych wiedzy, występują jako prelegenci na konferencjach, itd. To tylko niektóre z przykładów pokazujących, jak można zaistnieć w społecznościach, a myślę, że znalazło by się ich dużo więcej. No dobrze, ale samo zaistnienie w społecznościach nie daje jeszcze tytułu MVP, więc co dalej? Potrzebny jest jeszcze ktoś, kto zgłosi zasłużoną według niego osobę do odpowiednich ludzi z Microsoft (najlepiej do MVP Lead’a opiekującego się wszystkimi MVP z określonego regionu) i uzasadni zgłoszenie. Ale na tym nie koniec. Po wysłaniu zgłoszenia odbywa się cały tajemniczy proces weryfikacji kandydata, który kończy się przyznaniem (lub nie) tytułu MVP.

Czy z tytułem MVP związane są jakieś obowiązki? Nie. Tytuł MVP jest nagrodą za to co się zrobiło dla społeczności, a nie za to co się zrobi, także jego przyznanie do niczego nie zobowiązuje, a może jedynie zmotywować do dalszej pracy. Jeżeli ktoś kto posiada tytuł MVP przestanie udzielać się w społecznościach, ponieważ mu się znudzi lub zabraknie mu wolnego czasu, nie zostanie co najwyżej renominowany na kolejny rok, ale to wcale nie wyklucza jego kolejnej nominacji w późniejszym terminie, jeżeli znowu zasłuży się dla społeczności.

Podsumowując, MVP jest wyróżnieniem dla osób, które nieodpłatnie poświęcili swój wolny czas pomagając innym w problemach związanych z technologiami Microsoft. Gorąco wszystkich zachęcam do aktywnego udzielania się w społecznościach, co z pewnością będzie dużym krokiem do uzyskania tytułu MVP.

  • Współwłaściciel firmy DevCore.NET
  • Microsoft Certified Professional
  • Microsoft MVP (2008, 2009)
  • Czterokrotny finalista Imagine Cup (Software Design)
  • Ex lider akademickiej Białostockiej Grupy .NET
  • Współzałożyciel i lider zawodowej Białostockiej Grupy .NET
  • Aktywny członek społeczności CodeGuru