Uwaga! Jesteś / byłeś MVP?

Chciałbyś dodać lub zmienić
dane na swój temat? Użyj
formularza kontaktowego

Marcin Celej

Marcin
Celej

Progamista, project manager oraz architekt systemów klasy Enterpise. Pociągają go tematy wzorców projektowych w aplikacjach n-warstwowych oraz techniki Model Driven Development. Ciągły poszukiwacz metod automatyzacji produkcji oprogramowania. Fanatyk rozwoju osobistego (http://cioswnos.pl). Z technologią .NET związany od wersji beta 1. Posiadacz tytułu MCAD.NET. Swoją wiedzą z zakresu .NET dzieli się na blogu (http://zine.net.pl/blogs/marcel) oraz prowadząc prezentacje i szkolenia. Jeden z liderów i prelegent Krakowskiej Grupy Developerów .NET. Przedstawiciel INETA na Polskę.

Nominacje

2008-10 - 2009-10 (Visual C#)


1. Od kiedy interesujesz się technologią Microsoft .NET i co Cię do niej przekonało?

Technologią .NET interesuję się od jej pierwszej wersji beta. Tak się złożyło, że będąc jeszcze na studiach pracowałem w firmie, która podjęła wtedy strategiczną decyzję wejścia w świat .NET mimo tego, że były to bardzo wczesne początki. W czasie studiów było mi o wiele bliżej do świata Javy (jestem jednym z organizatorów PJUG w Polsce). Mając porównanie Javy i .NET zdecydowanie opowiadam się za tym drugim i widzę, że ta strategiczna decyzja zmieniła moje życie zawodowe.

2. Jak zostałeś MVP?

Nie wiem kto wpadł na pomysł żeby dać mi tę nagrodę :). Powiem szczerze, że pierwsze parę dni po ogłoszeniu miałem dość duży stres. Do tej pory mogłem robić to co lubię i uważam za sensowne dla własnego rozwoju a teraz wszyscy będą mi patrzeć na ręce - taka była moja pierwsza myśl. Okazuje się jednak, że całkiem mi z tym dobrze :). O nominacji dowiedziałem się od Pawła Potasińskiego, który napisał do mnie gratulacje i podesłał link na WSS. Był to dla mnie szok tak mocny, że spowodował niemożność dalszej pracy w tym dniu :).

3. Czym zajmuje się MVP w Polsce?

Ja zajmuje się tym co lubię - własnym rozwojem. Może to brzmi samolubnie, ale wszystko co robię podporządkowane jest jakiemuś celowi, który sobie obrałem. Realizacja tych celów powoduje, że wygląda jakbym robił coś dla świata zewnętrznego. Częściowo tak jest, ale jest to jedynie efekt uboczny. Gdybym uznał, że najlepsze dla mego rozwoju jest zamknięcie się w pustelni to nie działałbym w Krakowskiej Grupie Developerów .NET, nie pisałbym dwóch blogów ani nie występowałbym publicznie.

4. Jak zachęciłbyś innych do tego, aby starać się o MVP?

Moim zdaniem zdobycie MVP nie jest celem samym w sobie. Ważne żeby zdobywać umiejętności i doświadczenie w wielu dziedzinach - nie tylko technicznych. Z takiego powodu u początków KGD.NET postanowiłem zostać dobrym prelegentem (tak naprawdę to jak każdy programista-introwertyk bałem się wystąpień publicznych). Radzę wyznaczyć swoje cele życiowe i do nich dążyć za wszelką cenę. Polecam szkolenie pokazujące jak ja to robię: http://vimeo.com/640510

5. Jakich technologii używasz w pracy?

Właściwie wszystko co jest dostępne w framework .NET jest w kręgu moich zainteresowań. Jestem architektem i potrzebuję wiedzy „na milę szerokiej, na cal głębokiej”. Jednakże jest kilka obszarów, w których czuję się naprawdę kompetentny: ORM, Workflow, WCF. Ostatnio postawiłem sobie za cel nauczyć się WPF/Silverlight gdyż czuję, że to jest przyszłość, a nie mam w tym zbyt dużego doświadczenia. Przy okazji uczenia się Silverlight wymyśliliśmy z Szymonem Kobalczykiem, że zorganizujemy Silverlight Study Group i powoli, metodą małych kroków, staram się organizować to przedsięwzięcie.

6. Którą technologię uważasz za technologię przyszłości i jak widzisz kierunek rozwoju technologii?

To zależy czy mówimy o przyszłości krótkoterminowo (do 3 lat) czy długoterminowo (i tutaj moja wizja się rozmywa). W najbliższym czasie na topie będą Silverlight i WPF - z naciskiem na ten pierwszy.

7. Czy wyobrażasz sobie życie bez komputera?

Wyobrażać sobie wyobrażam, ale żyć bez niego nie umiem.

8. Co robisz w wolnym czasie?

Spędzam czas z ukochaną żoną i dwoma małymi synkami. Uwielbiam się z nimi bawić i obserwować jak zdobywają nowe umiejętności. Samo to jest inspirujące.

9. Jaką masz ulubioną książkę?

Mam ich całe mnóstwo. Czytam dużo. Bardzo lubię książki Neila Gaimana i oczywiście Orsona Scott Carda. Aktualnie jednak wciągają mnie głównie książki poświęcone inwestycjom. Moją ulubioną książką z tego obszaru jest "Giełda, wolność, pieniądze" Van Tharpa i polecam ją każdemu inwestującemu lub planującemu taką działalność.

10. Jakie masz hobby?

Robię i piję wino. Dużo czytam na ten temat i staram się produkować wino zgodnie z tajnikami sztuki winiarskiej. Efekty pracy zazwyczaj rozdaję znajomym.