Uwaga! Jesteś / byłeś MVP?

Chciałbyś dodać lub zmienić
dane na swój temat? Użyj
formularza kontaktowego

Marcin Goł

Marcin
Goł

Marcin Goł pracuje jako Specjalista ds. Business Intelligence w Torfarm S.A.. Wcześniej był architektem baz danych, wdrażał systemy dla sektora telco oraz administrował bazami danych. Z SQL Server pracuje od wersji 2000. Specjalizuje sie w tematyce wymiarowania, administracji systemami bazodanowymi, optymalizacji struktury bazy danych oraz zapewniania skalowalności rozwiązań. Jest jednym z liderów Polish SQL Server Users Group (PLSSUG).

Nominacje

2009-01 - 2012-01 (SQL Server)


Od kiedy interesujesz się technologią Microsoft i co Cię do niej przekonało?

Technologią Microsoft zajmuję się prawie 6 lat. Do SQL Server przekonała mnie spójna wizja produktu jako platformy do przetwarzania danych.

Jak zostałeś MVP?

MVP otrzymałem w styczniu 2009 roku. Kilka miesięcy wcześniej skontaktował się ze mną opiekun MVP w celu zebrania informacji o mojej działalności w społecznościach skupionych wokół technologii SQL Server.

Czym zajmuje się MVP w Polsce?

Przede wszystkim pomagamy i uświadamiamy użytkowników systemów w jakich się specjalizujemy. Każdy z nas ma preferuje różne formy aktywności – jedni piszą blogi, inni dziesiątki artykułów – ale wszyscy spotykamy się na forach portali WSS.pl oraz Codeguru.pl oraz na spotkaniach społeczności odbywających się cyklicznie w wielu miastach w Polsce.

Co sądzisz o programie MVP w Polsce?

Program MVP w Polsce – daje nam (MVP) dużą swobodę działania, myślę że panuje przekonanie że skoro sami jak do tej pory działaliśmy z pobudek osobistych to tak będzie dalej. Tomas – który się nami opiekuje – wspiera nasze aktywności.
Bardzo cenię sobie spotkania z innymi MVP – to wspaniali ludzie. Odbieram ich jako pełnych pozytywnej energii, z dużym doświadczeniem i wiedzą o technologiach jakimi się zajmują.

Jak zachęciłbyś innych do tego, aby starać się o MVP?

Pytanie czy o MVP należy się starać? Oczywiście nie ma w tym nic złego – i może to być cel działań. Jednak chyba lepiej robić to co się lubi, to dzięki czemu rozwijamy się i pomagamy rozwijać innym. A jeśli dodatkiem do tego okaże się MVP to dlaczego nie?

Jakich technologii używasz w pracy?

W projektach, w których biorę udział staram się korzystać z technologii,które najlepiej pasują do projektu – jest miło, kiedy można pracować na produkcie, który właśnie wyszedł z tłoczni… ale nie zawsze jest to możliwe. Najważniejsze jest żeby technologia była dobrze dobrana do wykonanego zadania.
W aktualnych projektach pracuję z SQL Server 2000, 2005, 2008, MOSS 2007; często musimy zapewniać możliwość integracji silnikami baz danych innych wiodących producentów.

Którą technologię uważasz za technologię przyszłości i jak widzisz kierunek rozwoju technologii?

Ze względu na wzrost ilości danych w przedsiębiorstwach zarządzanie silnikami danych będzie ważne – jednakże o wiele ważniejsze jest dostarczanie biznesowi łatwiej do zrozumienia informacji, a najlepiej informacji przedstawionej w wiedzę. Wiem, że wiele firm korzysta już z tego typu rozwiązań – są to jednak głównie duże firmy, które stać na duże inwestycje. Myślę, że jednym z ważniejszych trendów przyszłości będzie dostarczanie rozwiązań analitycznych do sektora MSP, a co za tym idzie znacząca popularyzacja tego typu rozwiązań.
Innym ważnym aspektem jest nie tylko Software as a Service, ale całe IT as a Service – z jednej strony popularny outsourcing, z drugiej możliwość dynamicznej zmiany IT – np. dzięki możliwości wynajęcia mocy obliczeniowej, cloud computing czy SaaS. Jestem przekonany, że światowe IT stoi przed kolejnymi ważnymi zmianami – coraz mniej zarządzania serwerami/sieciami/bazami – a coraz więcej zarządzania usługami.

Czy wyobrażasz sobie życie bez komputera?

Bez komputera nie, ale w moim mieszkaniu nie mam dostępu do Internetu i telewizji. Dzięki temu lepiej skupiam się nad moim „tu i teraz” bez względu na to czy gotuję obiad czy projektuje architekturę nowego systemu. Nie wyobrażam sobie również życia bez książek, których tematykę mogę podzielić na 2 rodzaje: fantasy i bazy danych :-)

Co robisz w wolnym czasie?

Czytam, czytam, czytam – czasem obejrzę jakiś film. Jeśli mam wystarczająco wolnego czasu to wędkuję :-)

Jaką masz ulubioną książkę?

Lubię twórczość Jacka Piekary, Andrzeja Sapkowskiego oraz Miroslava Žambocha. Z technicznych – często wracam do serii Inside SQL Server.

Jakie masz hobby?

Wędkarstwo, książki.