Uwaga! Jesteś / byłeś MVP?

Chciałbyś dodać lub zmienić
dane na swój temat? Użyj
formularza kontaktowego

Marcin Szeliga

Marcin
Szeliga

Marcin Szeliga — ekspert w dziedzinie eksploracji danych (Data Miningu), posiada piętnastoletnie doświadczenie w pracy z serwerem SQL, z czego dziesięcioletnie jako trener i konsultant bazodanowy. Autor książek i artykułów poświęconych serwerowi SQL i usługom Business Intelligence, prelegent na wielu konferencjach. Za dzielenie się wiedzą informatyczną od 2006 roku firma Microsoft wyróżnia go prestiżowym tytułem Most Valuable Professional w kategorii SQL. Microsoft Certified IT Professional w zakresie Business Intelligence, Database Administration i Database Development. Więcej informacji na temat Marcina dostępnych jest pod adresem https://mvp.support.microsoft.com/profile/Marcin

Nominacje

2006-07 - ? (Data Platform)


1. Od kiedy interesujesz się technologią Microsoft i co Cię do niej przekonało?

Od kiedy zamieniłem 8-bitowego Amstrada na PCeta z systemem PC-DOS. Niedługo potem, jeszcze w szkole średniej, prowadziłem kółko komputerowe na którym m.in. pisaliśmy programy w pierwszej wersji Visual Basica.
Z tamtych technologii do dziś używane są tylko produkty Microsoft…

2. Jak zostałeś MVP?

Z zaskoczenia — jak Ania Tobiasz pytała mnie na konferencji SE Clubu o dokładny adres, to pół-żartem zapytałem, czy powinienem sprawdzić legalność używanego oprogramowania. Chyba miałem szczęście: od kilku lat prowadziłem dla Microsoftu różne konferencje, pisałem artykuły dla TechNetu i scenariusze webcastów, a parę miesięcy wcześniej zostałem opiekunem działu SQL Server na portalu WSS.pl i udało mi się przekonać wydawnictwo Helion, żeby udostępniło na nim moją starą książkę o języku T-SQL. Ktoś (do dziś nie mam pewności kto) zgłosił moją kandydaturę na MVP i została ona zatwierdzona.

3. Czym zajmuje się MVP w Polsce?

Dobre pytanie — pierwszymi polskimi MVP byli przede wszystkim aktywni użytkownicy grup dyskusyjnych, osoby które pomagały wielu ludziom rozwiązywać problemy z technologiami Microsoft. Potem pojawiły się portale, takie jak WSS (i nieudany ITCore), a do grona polskich MVP dołączyły związane z nimi osoby. Teraz coraz większe znaczenie (informacyjne i społecznościowe) mają blogi, a wiec pewnie niedługo wśród MVP pojawią się pewnie osoby nominowane właśnie za blogi.
W międzyczasie powstało lub reaktywowało się w Polsce kilkanaście grup off-line, wśród ich liderów też jest kilku MVP.

4. Co sądzisz o programie MVP w Polsce?

Biorę w im udział dopiero od trzech lat, a już byłem świadkiem kilku zmian: po świetnym roku 2006 przyszedł trudny dla polskich MVP rok 2007, w którym nie udało się nam miedzy sobą odpowiedzieć na Twoje pytania „Jak zostałeś MVP?” i „Czym zajmuje się MVP w Polsce?”. Rok później zaczął się kryzys gospodarczy, a naszym opiekunem został Prażanin, MVP Lead na Czechy i Słowację, co też wpłynęło na polski program MVP. Odpowiadając na pytanie: Cieszę się, że poznałem ten program w wersji z roku 2006, żałuje że nie wiem jak wyglądał w latach 2004-2005 (w styczniu 2004 roku nominowanych zostało pierwszy ośmiu polskich MVP) i jestem bardzo ciekawy, jak będzie wyglądał za rok.

5. Jak zachęciłbyś innych do tego, aby starać się o MVP?

Pokazując, jakie daje to możliwości rozwoju — MVP ma dostęp do ludzi pracujących w danych grupach produktowych, innych MVP (z zamkniętych grup dyskusyjnych nauczyłem się więcej, niż z konferencji, wliczając w to TechEd), oprogramowania (oprócz subskrypcji MSDN lub TechNet również do kodów źródłowych). Tytuł MVP pomaga też nawiązywać nowe kontakty zawodowe.

6. Jakich technologii używasz w pracy?

Piszę w Wordzie, z serwerów relacyjnych baz danych pracuję już tylko z różnymi (od 7 do 2008) wersjami serwera SQL i coraz więcej czasu poświęcam technologiom BI — serwerom SSIS, SSAS, SSRS, PPS i arkuszowi Excel 2007.

7. Którą technologię uważasz za technologię przyszłości i jak widzisz kierunek rozwoju technologii?

Wydaje mi się, że po bazach OLTP przyszedł czas na bazy analityczne i technologie Data Mining. Teraz już prawie każdy program korzysta z relacyjnych baz danych, w ciągu kilku lat będziemy świadkiem równie powszechnego stosowania baz analitycznych, np. algorytmów Data Mining, które są jak na razie najbliższym odpowiednikiem sztucznej inteligencji.

8. Czy wyobrażasz sobie życie bez komputera?

Tak, jako niekończące się wakacje. A poważnie, komputery odgrywają już taką rolę w naszym życiu (nie tylko komputery klasy PC ale również urządzania Embedded) że nie potrafię sobie wyobrazić, co by się stało gdyby nagle przestały działać.

9. Co robisz w wolnym czasie?

Spędzam go z Danką, znajomymi albo moimi zwierzakami. Oprócz tego pływam, gram w squasha i tenis stołowy, żegluję, czyli prowadzę aktywny tryb życia.

10. Jaka jest Twoja ulubiona książka?

Serię Terrego Pratchetta o świecie dysku — oczywiście najlepsze były pierwsze tomy.

11. Jakie masz hobby?

Kilka: film, książki, bridża. Lubię też podróżować, o ile tylko nie są to autokarowe wycieczki w stylu niemieckich biur „podróży”.