Uwaga! Jesteś / byłeś MVP?

Chciałbyś dodać lub zmienić
dane na swój temat? Użyj
formularza kontaktowego

Michał Bednarz

Michał
Bednarz

Obecnie prowadzę firmę CodeTwo, w której zajmujemy się tworzeniem oprogramowania opartego na platformie Microsoft Exchange / SharePoint / Outlook. Tak więc zawodowo jestem bardzo blisko związany z wszystkim, co dotyczy programu Office Outlook, nie tylko od strony użytkownika, ale także od strony programistycznej. Ponadto na stronie www.outlook.pl/forum mocno udzielam się na największym polskojęzycznym forum poświęconym programowi Office Outlook. W bliskiej przyszłości planujemy przekształcić forum w większy portal informacyjny poświęcony programowi Outlook.

Nominacje

2007-07 - 2009-07 (Outlook)


1. Od kiedy interesujesz się technologią Microsoft i co Cię do niej przekonało?

Właściwie to w technologie Microsoft, jak i całe IT, wdrożyłem się bardzo późno. Tak na poważnie zaczęło mnie to interesować dopiero po studiach, gdy zacząłem pracować jako programista C++. Wtedy chciałem dowiedzieć się jak najwięcej na temat systemu Windows, aplikacji sieciowych, systemów serwerowych. Pracowałem w małej firmie, która wymagała ode mnie, żebym miał pojęcie praktycznie o wszystkim, od administracji system Windows i serwerem Exchange, poprzez tworzenie stron internetowych z wykorzystaniem XSLT, po implementację aplikacji desktopowych i sieciowych. Przy takim rozrzucie nie da się przetrwać, jeśli naprawdę nie interesujesz się tym co robisz i nie chcesz pogłębiać swojej wiedzy.
A co mnie przekonało do technologii Microsoft? Spodobało mi się programowanie w C++ w Visual Studio. Alternatyw nie było zbyt wielu, a główna z nich Builder Borlanda jest dla mnie zbyt daleko od podstawowych mechanizmów systemu Windows.
Dla wyjaśnienia. Nie jestem MVP w kategorii programowania. MVP mam w kategorii Microsoft Outlook.

2. Jak zostałeś MVP?

Tytuł MVP otrzymałem dzięki swojej aktywności online wśród użytkowników technologii Microsoft: odpowiadanie na pytania użytkowników na grupach dyskusyjnych, na forum portalu WSS.pl oraz za pisanie artykułów technicznych na portalu WSS.pl. Oczywiście nie każdy, kto dużo pisze na forach i grupach dyskusyjnych jest rozpatrywany jako kandydat do tytułu MVP. Trzeba wyróżniać się dwoma tak samo ważnymi cechami – ponadprzeciętną dogłębną wiedzą oraz wysoką kulturą osobistą, o której niestety wielu użytkowników Internetu zapomina. Odpowiedź w stylu „RTFM” na pytanie o podstawy jest dyskwalifikująca. Nie można zapominać o tym, że część osób zadających pytania na grupach dyskusyjnych ma nikłe pojęcie o komputerach ogólnie, często są to osoby starsze, które dopiero uczą się obsługi komputera i mają prawo nie znać podstaw. Zadają pytanie na grupie dyskusyjnej w dobrej wierze w nadziei, że uzyskają prostą odpowiedź na proste pytanie. Tymczasem jedynym co usłyszą jest „Najpierw skonfiguruj sobie poprawnie Outlook Expressa, a potem zadawaj pytania na grupach”. To tak jakby powiedzieć dziecku „Najpierw naucz się pływać, a potem będziesz mógł wejść do wody”.

3. Czym zajmuje się MVP w Polsce?

Tym samym, czym MVP na świecie. Tzn. przede wszystkim udziela się na grupach dyskusyjnych i na forach internetowych pomagając innym użytkownikom w rozwiązywaniu problemów w określonej dziedzinie. Istnieją oczywiście także inne formy aktywności: publikowanie artykułów, udział w konferencjach i spotkaniach off-line, przewodzenie grupom produktowym, czy tworzenie portali tematycznych.
Sam ostatnio noszę się z zamiarem utworzenia portalu poświęconego programowi Microsoft Outlook, oczywiście pod domeną www.outlook.pl. Do tej pory uzbierało się dosyć dużo treści, około setki artykułów, no i największe w Polsce forum poświęcone Outlookowi. Warto by było zagospodarować całą tą treść w jednym odrębnym portalu. Przy okazji podziękowania dla Oskara Shona, Piotrka Majchera i Łukasza Olejnika za pomoc w tworzeniu treści związanych z Outlookiem na forum i portalu.

4. Co sądzisz o programie MVP w Polsce?

Trochę nam brakuje spotkań organizowanych przez Microsoft, ale przeznaczonych tylko dla polskich MVP.

5. Jak zachęciłbyś innych do tego, aby starać się o MVP?

Podstawową zaletą jaką daje program MVP jest możliwość kontaktu z setkami osób z całego świata, które również posiadają status MVP. Jest to największa zaleta jaką daje tytuł MVP. Może nie każdy o tym wie, ale co roku Microsoft organizuje w Redmond zjazd osób z tytułem MVP z całego świata. Oprócz tego odbywają się zjazdy regionalnych MVP, które obejmują region kilku krajów. I co miłym, zjazdy organizowane są na koszt Microsoft. Poza tym MVP z własnej inicjatywy tworzą grupy online, do których wstęp mają tylko osoby z tytułem MVP. Tak że okazji do nawiązania nowych kontaktów jest naprawdę dużo.

6. Jakich technologii używasz w pracy?

Prowadzę firmę CodeTwo zajmującą się tworzeniem rozwiązań opartych na platformie Outlook/Exchange, co powoduje, że są to główne używane przeze mnie technologie. Jednak w pracy wewnętrznej firmy korzystamy z powodzeniem także z innych technologii Microsoft. Przede wszystkim jest to SharePoint do organizacji części pracy grupowej i Project Server.
Jeszcze dwa lata temu byłem programistą C++, więc w tamtym okresie pracowałem głównie w Microsoft Visual Studio. Cały czas korzystamy z Visual Studio do tworzenia naszego oprogramowania. Według mnie jest to najlepsze środowisko do tworzenia rozwiązań opartych na technologiach Microsoft.

7. Którą technologię uważasz za technologię przyszłości i jak widzisz kierunek rozwoju technologii?

Generalnie uważam, że prym będą wiodły rozwiązania wykorzystujące Internet. Będą powstawać coraz to nowe i lepsze aplikacje pozwalające na dostęp do danych i pracę na nich niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy i, w pewnym stopniu, niezależnie od urządzenia jakim dysponujemy. Nieważne więc, czy będziemy korzystać w domu z PC, czy w podróży z laptopa, czy PDA. Użytkownik będzie miał dostęp do tych samych danych i będzie mógł na nich wykonywać te same operacje, oczywiście może w nieco mniej wygodny sposób. Trudniej pracuje się na PDA z wolnym łączem, niż na komputerze PC z łączem gigabajtowym.
Dobrze to widać na przykładzie serwera Exchange, gdzie użytkownik ma dostęp do danych prze komputer PC, przeglądarkę internetową, PDA, a nawet zwykły telefon – może wydawać komendy przy pomocy głosu. Podobnie jest z pakietem Office. Od aplikacji stricte desktopowej, odkąd posiada wbudowane funkcje SharePointa, ewoluuje w kierunku rozwiązania do pracy grupowej

8. Czy wyobrażasz sobie życie bez komputera?

Jasne. Wszystko można sobie wyobrazić, ale przyznasz, że to bardzo trudne :) Najtrudniej byłoby mi się obejść bez możliwości, jakie daje współczesna informatyka w dziedzinie komunikacji, no i przede wszystkim Internetu, który służy mi do pozyskiwania informacji, których nie można znaleźć w żadnych innych źródłach.

9. Co robisz w wolnym czasie?

Jest go bardzo mało. Na co dzień dużo pracuję i zazwyczaj trochę wolnego czasu mam tylko na weekendy. Staram się poświęcić go wtedy żonie i czasami wyskoczyć na świeże powietrze i pobawić się trochę w swoje hobby.

10. Jaką masz ulubioną książkę?

Nie mam jednej ulubionej książki. Lubię czytać książki historyczne, zwłaszcza z okresu wojennego. Może dlatego, że nie ma w nich nic o komputerach :) Świat zmienił się w sposób niewyobrażalny w przeciągu tych kilkudziesięciu lat, przynajmniej ta jego część, w której żyjemy.

11. Jakie masz hobby?

Enduro. Chociaż ostatnio mam coraz mniej czasu, a ten sport, nawet amatorski, wymaga naprawdę dużo ćwiczeń