Uwaga! Jesteś / byłeś MVP?

Chciałbyś dodać lub zmienić
dane na swój temat? Użyj
formularza kontaktowego

Paweł Matyjasek

Paweł
Matyjasek

Studiuje na Wydziale Informatyki Politechniki Szczecińskiej. Na co dzień programista ASP .NET i WPF. Fan technologii w fazie CTP. Aktywny użytkownik i autor kilkunastu artykułów technicznych na portalu CodeGuru.pl.

Nominacje

2007-04 - 2009-04 (ASP.NET)


1. Od kiedy interesujesz się technologią Microsoft .NET i co Cię do niej przekonało?

Moja przygoda z technologią .NET zaczęła się na drugim roku studiów. Kilka plakatów rozwieszonych na uczelni zachęcało do udziału w spotkaniu grupy .NET. Hasła były o tyle przekonujące, że wraz z kilkoma kolegami z roku poszedłem na to spotkanie. Na miejscu poznałem więcej szczegółów o tej technologii, co z kolei zachęciło mnie do zainstalowania Visual Studio 2003 i programowania w .NET. Nowy język i środowisko pozwalały na szybsze tworzenie aplikacji (wcześniej miałem do czynienia z VB 6.0 i C++), co na dobre przekonało mnie do korzystania z nich.

2. Aktywnie działasz na portalu www.codeguru.pl, dlaczego?

Brałem udział (jako programista) w tworzeniu kolejnych edycji portalu, poznałem przy tym wielu innych studentów-pasjonatów. W pewnym momencie okazało się, że nawet najlepszy portal potrzebuje aktywnego wsparcia ze strony społeczności. Bez tego fantastyczna praca wykonana w czasie wakacji przez Twórców CodeGuru poszłaby na marne. Właśnie dlatego „zostałem” i działam na portalu w ramach moich możliwości ;)

3. Co Ci się podoba na portalu?

Forum – spotykam na nim (i poza nim) innych pasjonatów technologii .NET. Wprawdzie społeczność związana z CodeGuru.pl nie jest tak liczna jak ta znana z WSS.pl, ale w trakcie konferencji i poza nimi potrafimy się zorganizować.

4. Jak zachęciłbyś czytelników do odwiedzania portalu?

CodeGuru.pl to największa baza wiedzy o technologii .NET w Polsce. Na portalu nie obowiązują żadne ograniczenia wiekowe czy wymagane progi wiedzy. Na forum można zadawać pytania o dowolnym poziomie trudności. Blogi, projekty i artykuły są najlepszym sposobem na dzielenie się z innymi swoją wiedzą.

5. Co myślisz o technologiach Silverlight i ASP.NET?

Silverlight jest doskonałym uzupełnieniem ASP .NET. W obecnej wersji ASP .NET pozwala na bardzo szybkie tworzenie aplikacji, jednakże daje niewielkie wsparcie w przypadku, gdy chcemy tworzyć interaktywne witryny. Wprawdzie możemy skorzystać z biblioteki ASP .NET AJAX, ale niejednokrotnie wymaga ona bardzo dobrej znajomości języka JavaScript. Silverlight znosi tą niedogodność pozostawiając przy tym swobodę wyboru (można pozostać przy języku JavaScript lub programować przy pomocy C# czy VB .NET).

6. Jak widzisz przyszłość rozwiązań internetowych?

Myślę, że w przyszłości możemy spodziewać się zacierania granic między „zwykłymi”, lokalnie działającymi aplikacjami a aplikacjami WWW. Już teraz dostępne są prototypy aplikacji WWW działające w trybie offline, przechowujące część danych na lokalnej maszynie. Z kolei Word 2007 pozwala na publikowanie tekstów bezpośrednio na blogu, z pominięciem edytorów RTE. Aplikacje XBAP (WPF działający w przeglądarce) i Silverlight jeszcze bardziej przyspieszają ten proces.

7. W tym roku zająłeś pierwsze miejsce w konkursie Mistrz.NET w kategorii na najlepszy szablon strony WWW. Co było dla Ciebie największym wyzwaniem w tym konkursie?

Największym wyzwaniem było dla mnie znalezienie odpowiedniego pomysłu. Powstało już wiele szablonów (starter kitów) jak „Personal Web Site”, czy sławny „Mój komis samochodowy” ;) Przede wszystkim nie chciałem powtarzać pomysłów w nich zrealizowanych. Z drugiej strony musiałem wcielić się w programistę, który właśnie postanowił stworzyć swoją pierwszą stronę przy pomocy ASP .NET. Szablon prostego bloga był wg mnie idealny i sprawdził się :)

8. Jak zostałeś MVP?

Wbrew pozorom nie stało się to w jeden dzień i na dodatek nie znam wszystkich szczegółów. Pewnego dnia zostałem zapytany, czy chciałbym zostać MVP. Byłem mile zaskoczony z powodu tego wyróżnienia. Po kilku miesiącach, dokładnie w prima aprilis, dostałem e-maila z informacją o nominacji, a wkrótce po tym kilkadziesiąt e-maili z gratulacjami od polskich MVP.

9. Jak zachęciłabyś innych do tego, aby starać się o MVP?

Tytuł MVP przyznawany jest pasjonatom technologii Microsoftu, którzy bezinteresownie poświęcają swój wolny czas, aktywnie dzielą się swoją wiedzą z innymi i pozytywnie wyróżniają się w danej społeczności. Nie istnieje ścisła lista wymagań, które muszą być spełnione, aby zostać MVP. Nominacja to dowód uznania za wkład włożony we wsparcie społeczności online i offline. Poza prestiżem daje on jeszcze większe możliwości dzielenia się wiedzą z innymi (np. poprzez webcasty). Największa korzyść to jednak możliwość bezpośredniego kontaktu z innymi MVP.

10. Jakie masz hobby?

W czasie wolnym interesuję się kinem i muzyką. Dobry film jest świetnym sposobem na zrelaksowanie się. Nie ma to jak dobry film sci-fi czy horror po tygodniu ciężkiej pracy ;) Muzyka – znana głównie z eksperymentalnych audycji w Radio One.

11. Kim chciałbyś być za 5 i za 10 lat?

Zawodu raczej nie zmienię, ale po 10 latach chciałbym zmienić profil, spojrzeć na branżę z innej perspektywy niż dotychczas.