Uwaga! Jesteś / byłeś MVP?

Chciałbyś dodać lub zmienić
dane na swój temat? Użyj
formularza kontaktowego

Piotr Dobrowolski

Piotr
Dobrowolski

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pasjonat technologii .NET od pierwszej publicznej bety, wcześniej programista C++. Znany w otoczeniu jako gadżeciarz i fan urządzeń przenośnych. Zawodowo zajmował się projektowaniem i zarządzaniem produkcją systemów ERP. W wolnych chwilach pisywał na grupy dyskusyjne związane z programowaniem, pisał programy na Pocket PC i grał w brydża sportowego. Współzałożyciel i vice prezes pierwszej w Polsce Grupy Deweloperów .NET.
Zmarł jesienią 2010 roku.


1. Jaka jest Twoja najbardziej produktywna metoda nauki programowania i samego programowania?

Z reguły niestety nie mam czasu na czytanie książek programistycznych, więc robię "rozpoznanie bojem", czyli czytam krótki opis technologii, której zamierzam użyć a potem doczytuje w tych obszarach, które chcę lub muszę poznać lepiej Mam jeszcze dwie specjalne metody na zmobilizowanie się do nauki. Jedną z nich jest postanowienie i przekazanie szefowi, że zrobię jakiś certyfikat (np. MCP). Potem już się nie da wycofać :) Drugą metodą jest przygotowywanie się do wystąpień publicznych (np. na spotkaniach Krakowskiej Grupy Deweloperów .NET) - staram się zawsze przy okazji prac nad prezentacją trochę doczytać, żeby nie zostać "zagiętym" przez kogoś na sali :)

2. Czy piszesz programy obiektowo orientowane, czy tylko wykorzystujące obiekty?

To trudne pytanie - ocena własnego kodu pod tym kątem jest bardzo niewdzięcznym zadaniem. Myślę że po trochu tego i tego. Nie jestem zwolennikiem obiektowości ponad wszystko - jeżeli np. uznaję że dany fragment kodu będzie bardziej użyteczny lub czytelny jako metoda statyczna (czyli de facto procedura) to piszę go w taki sposób.

3. Co sądzisz o nowych językach programowania (Boo, Iron Phyton, Rubby) których ostatnio mamy wysyp

Pewnie nie powiem tutaj nic nowego, ale dla mnie język programowania jest tylko narzędziem. Dlatego hype, który ostatnio powstał powyżej kilku języków, traktuję z dużą rezerwą. Ponadto jestem przywiązany do języków mocno typowanych - może dlatego że sześć lat pracowałem w sporym projekcie informatycznym, w którym słabo typowany język przysparzał wielu kłopotów. Wydaje mi się, że języki słabo typowane, chociaż pozwalają na bardzo szybkie tworzenie kodu, mogą w niektórych przypadkach prowadzić do powstawania sporych problemów z utrzymaniem większych systemów. Ponieważ nad takimi właśnie systemami przeważnie pracuję trzymam się raczej języków takich jak C++, C# czy Java. Zanim jednak zrażę do siebie wszystkich zwolenników "nowej fali" powiem że obiecuję sobie od dawna że przysiądę zarówno nad Python'em jak i Ruby. Skłania mnie do tego (oprócz ciekawości oczywiście :) ) wiele dobrych opinii, które czytałem o obu językach na blogach ludzi, których zdanie bardzo szanuję.

4. Czy korzystasz z O/R mapperów? Jeśli tak, to z jakich?

Tak, korzystam z NHibernate. Wybrałem je ze względu na otwartość kodu i duże community.

5. Co sądzisz o polskiej społeczności .NET? Czy jako MVP masz większy wpływ na tworzenie community w Polsce?

Moim zdaniem community na pewno mogłoby być mocniejsze. Krakowska Grupa Deweloperów .NET, która w momencie kiedy piszę te słowa zainaugurowała właśnie trzeci rok swojej działalności, jest niestety jedną z bardzo niewielu inicjatyw tego typu. Kiedy ją zakładaliśmy w 2004 roku liczyliśmy na to, że niedługo powstaną podobne grupy, z którymi będziemy mogli współpracować. Niestety tak się nie stało - dopiero w tym roku pojawiło się kilka tego typu inicjatyw w innych miastach. Bardzo mocno trzymam kciuki za koleżanki i kolegów z Warszawy, Gdańska i Wrocławia - mam nadzieję że ich starania doprowadzą do znacznego powiększenia community .NET w Polsce. Status MVP na pewno dał mi wiele nowych możliwości - myślę że najcenniejsze z nich to bardziej bezpośredni kontakt z polskim Microsoftem i możliwość zapraszania od czasu do czasu bardzo ciekawych ludzi z kręgu MVP na spotkania naszej Grupy.

6. Czy trudno było zostać Mistrzem.NET?

Na to pytanie nie ma moim zdaniem dobrej odpowiedzi. Mogę powiedzieć tylko, że zwycięstwo w konkursie było dla mnie sporym zaskoczeniem. Znam przynajmniej kilka osób, których wiedza w .NET jest dużo większa od mojej...

7. Dlaczego mimo pracy z Java i Oracle nadal zajmujesz się platformą .NET?

Technologiami Microsoftu (najpierw Windows API, potem .NET i SQL'em) zajmuję się praktycznie od 10 lat. Podczas studiów, na których miałem okazję poznać trochę technologii z "drugiej strony barykady" doszedłem do wniosku, że nie dam rady nauczyć się w stopniu chociażby zbliżonym do zadowalającego równocześnie Javy, .NET, C#, C++, MS SQL'a, Oracla, MySQL'a itd. Musiałem się na coś zdecydować, a ponieważ stos aplikacji Microsoftu jest moim zdaniem najbardziej spójny wewnętrznie a równocześnie najbardziej rozpowszechniony zdecydowałem się na pracę właśnie z nim i nie żałuję :) Dlatego właśnie mimo że moja praca wymaga najczęściej zastosowania Javy i Oracla w domu piszę w C# na MS SQL'u - są to technologie, które znam i lubię.

8. Kiedy będzie nowe Visual Studio? :)

Nie mam pojęcia, a nawet gdybym wiedział to nie mógłbym pewnie o tym powiedzieć ze względu na NDA :)

9. Od jak dawna zajmujesz się technologiami MS? Co Ciebie skłoniło aby się nimi zając?

Zaletami, które skłoniły mnie do korzystania z nich jest na pewno wewnętrzna spójność, doskonała dokumentacja techniczna oraz niespotykane chyba u żadnego innego dostawcy technologii spektrum rozwiązań - od tych przeznaczonych na urządzenia mobilne (które bardzo lubię), przez te do zastosowań domowych i biurowych aż po bardzo poważne zastosowania serwerowe.