Uwaga! Jesteś / byłeś MVP?

Chciałbyś dodać lub zmienić
dane na swój temat? Użyj
formularza kontaktowego

Piotr Palusiński

Piotr
Palusiński

Jestem pasjonatem, hobbystą systemu(ów) Windows, a w szczególności tajników Rejestru i jądra systemu Windows. Zbyt wiele ciekawych i tajnych/zaszyfrowanych zapisów zawiera Rejestr, co skłoniło mnie do zainteresowania się rozszyfrowaniem tych zapisów, intrygujących mnie do dzisiaj. Jestem autorem książki "Tajniki Rejestru Windows 9x", oraz kilkadziesiąt artykułów do różnych czasopism komputerowych. Swoje pierwsze szlify zdobywałem w epoce królestwa DOS'a - w tym czasie o Windows'ie 1.0 nawet "wróbelki nie ćwierkały", a zaczynałem na komputerach Amiga, 286... Można mnie również spotkać na polskich grupach dyskusyjnych poświęconych OS Windows.W 2004 roku korporacja Microsoft uhonorowała mnie tytułem Most Valuable Professional [MVP] z zakresu kompetencyjnego "Windows General". Tytuł MVP (Windows - Shell/User, Windows Desktop Experience, Windows Expert-Consumer) otrzymałem ośmiokrotnie w latach 2004 - 2011 r.. Prywatnie właściciel firmy usługowo - handlowej, oraz wykonujący wolny zawód (projektowanie, nadzorowanie, kosztorysowanie itd. - robót architektonicznych), co pochłania mi zbyt wiele czasu, który chętnie spożytkowałbym na dalsze zagłębianie się w tajnikach Rejestru i nie tylko - tj. mojemu hobby. W wolnych chwilach sięgam po dobre książki. Ponadto staram się pomagać ludziom, którzy zostali skrzywdzeni przez los, dlatego też jestem bardzo czuły na wyrządzane krzywdy ludzkie.

Nominacje

2004-10 - 2015-10 (Client Operating System)


Od kiedy interesujesz się technologią Microsoft i co Cię do niej przekonało?

Swoje pierwsze szlify zdobywałem w epoce królestwa DOS'a, to juz ~20 lat temu - w tym czasie o Windows'ie 1.0 nawet "wróbelki nie ćwierkały", a zaczynałem na komputerach Amiga, 286... Jestem pasjonatem, hobbystą systemu(ów) Windows, a w szczególności tajników Rejestru i jądra systemu Windows. Zbyt wiele ciekawych i tajnych-zaszyfrowanych zapisów zawiera Rejestr, co skłoniło mnie do zainteresowania się rozszyfrowaniem tych zapisów, intrygujących mnie do dzisiaj. Jestem autorem kilkadziesiąt artykułów do różnych czasopism komputerowych. Ponadto od kilku lat pisze artykuły do Poradników Komputerowych i udzieliłem ponad 45 tysięcy fachowych i konkretnych porad (tak mi się wydaje) na grupach usenetowych tzw. dyskusyjnych oraz forach webowych.

Jak zostałeś MVP?

Było to dla mnie wyjątkowe zaskoczenie. W ramach usenetowych grup dyskusyjnych, boardów i serwisów webowych, grup wsparcia technicznego i innych obszarów skupiających wokół siebie IT Pros. Tytuł Microsoft Most Valuable Professional (MVP) jest przyznawaną, co roku nagrodą mającą na celu wyróżnić specjalistów IT, którzy stanowią trzon internetowych społeczności klientów, partnerów oraz użytkowników rozwiązań i technologii Microsoftu. Taki tytuł otrzymałem po raz piąty z rzędu z zakresu Shell/User i Windows Desktop Experience.

Czym zajmuje się MVP w Polsce?

To właśnie my pomagamy ludziom osiągnąć szczyty własnego potencjału, możliwego do wykorzystania dzięki ponadprzeciętnej znajomości produktów i technologii Microsoftu. Najlepsi z najlepszych aktywnych uczestników tych technicznych społeczności nagradzani są tytułami Microsoft Most Valuable Professionals, lub po prostu MVP.

Co sądzisz o programie MVP w Polsce?

Patrząc w skali globalnej, mamy do czynienia z rosnącą liczbą ludzi, którzy wykazują niezrównaną pasję i chęć pomocy innym dzięki dzieleniu się swoim doświadczeniem technicznym, wskazówkami, poradami i imponującą wiedzą na temat technologii Microsoftu.

Jak zachęciłbyś innych do tego, aby starać się o MVP?

Tu nic nowego nie powiem, powtórzę to, co inni o tym napisali. W największym skrócie należy po prostu jak najczęściej dzielić się swoją wiedzą z innymi, pomagać w rozwiązywaniu problemów, publikować merytoryczne artykuły na forach webowych, czyli po prostu być aktywnym.

Jakich technologii używasz w pracy?

Jestem architektem o specjalności konstrukcje budowlane, a moja profesja obiega całkowicie i nie mam nic wspólnego z IT, a więc używam, to, co jest mi najbardziej potrzebne danej chwili.

Którą technologię uważasz za technologię przyszłości i jak widzisz kierunek rozwoju technologii?

We współczesnym świecie technologia komputerowa rozwija się w bardzo szybkim tempie. Żadna inna dziedzina w historii ludzkości nie zmienia się w tak błyskawiczny sposób. Z dnia na dzień wprowadzane są coraz lepsze udoskonalenia sprzętu komputerowego. Obsługa programów komputerowych staje się coraz łatwiejsza, przez co zwiększa się liczba potencjalnych użytkowników. Powoduje to wzrost zainteresowania informatyką, jako dziedziną nauki, która w najbliższej przyszłości stanie się głównym punktem odniesienia dla całych społeczeństw. Całe społeczeństwa począwszy od rodziny, a skończywszy na organizacjach państwowych czy międzynarodowych będą uzależnione od komputerów. Świat komputerów i świat informatyki, to świat, w którym przyjdzie nam żyć za kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat. Patrząc z perspektywy dnia dzisiejszego rozwój informatyki w Polsce osiąga coraz większe rozmiary, choć daleko jeszcze do USA czy Europy Zachodniej. Komputeryzacja pojawia się w sprzętach, w których trudno jest nam sobie ją wyobrazić, np. w sprzętach AGD. Poza tym unowocześniane są takie urządzenia jak drukarki, skanery, monitory i wiele innych. Czy zatem informatyka w Polsce będzie w stanie zmniejszyć przepaść dzielącą ja od czołówki? Wiele prywatnych firm i przedsiębiorstw powoli przystosowuje się do najnowszych wymogów światowych, zakupując sprzęt najwyższej klasy za dziesiątki tysięcy złotych. Jednym z kłopotów, z jakim muszą się uporać Polacy jest Internet. Mimo większego powodzenia, jakim cieszy się siec globalna w naszym kraju, ceny zarówno podłączenia, jak i użytkowania są jednym z najwyższych. Nadal wiele osób zmuszona jest korzystać z łączy telefonicznych, jednak coraz częstsze są lokalne sieci internetowe tworzone przez małe społeczności. W przyszłości sieci kablowe oraz dostawcy energii zapowiadają wykorzystanie ich okablowania do użytku Internetu.
Z informatyki i komputeryzacji wiele czerpie medycyna. Najlepszym przykładem jest tomograf komputerowy: bez komputerowej syntezy obrazu i analizy sygnałów nie da się zbudować takiego urządzenia. Komputery w postaci mikrochipów przenikają nawet do wnętrza organizmu człowieka. Jest to możliwe dzięki urządzeniom cybernetycznym. Dostęp do sieci staje się też otwarciem na świat dla osób niepełnosprawnych, przykutych do wózków inwalidzkich, głuchych, a nawet-pod warunkiem posiadania odpowiednich urządzeń dodatkowych do komputera-niewidomych, świat zmierza coraz większymi krokami w stronę tzw. społeczeństwa informacyjnego, a Internet staje się prowadząca ku niemu drogą.
Obecnie dostęp do komputera dzieci mają już od najmłodszych lat. Zatem rośnie nam pokolenie osób, dla których komputer będzie rzeczą powszechnego użytku. Rzeczą, bez której nie będzie można żyć, jak choćby bez pralki czy lodówki. Spowoduje to między innymi sytuacje, w której nie wychodząc z domu będzie można załatwić wszystkie potrzebne sprawy, podpisać ważne umowy, zrobić zakupy, czy wypożyczyć lub kupić książkę. Lecz czy taka sytuacja jest w 100% idealna tego nie można stwierdzić. Naukowcy zadają sobie pytanie, czy w przyszłości człowiek będzie aż tak uzależniony od pomocy super wydajnych mózgów elektronicznych, że przestanie używać i ćwiczyć swój własny mózg?. Czy taka sytuacja genetycznie doprowadzi do ograniczenia lub zaniku sprawności mózgu ludzkiego? Już dziś w szkołach amerykańskich, gdzie pozwala się używać minikalkulatorów, uczniowie mają trudności z pamięciową tabliczką mnożenia. Niektórzy uczeni przewidują, że w przyszłości człowieka mogą zastąpić doskonałe, maszyny, mózgi elektronowe posiadające cechy najwybitniejszych umysłów ludzkich. Mózgi wybitnie uzdolnionych ludzi mogą zostać podłączone do maszyn i przekazywać im swoje cechy. W ten sposób doszłoby do rzeczywistej symbiozy między człowiekiem a maszyną. Może się jednak okazać ze człowiek przekazując swoje najlepsze cechy maszynie sam będzie stopniowo je tracił. Pewien uczony H.P. Moravec twierdził min., że człowiek znajduje się w okresie schyłkowym a maszyny staną się w niedługim czasie tak inteligentne, że będą się same programować i konstruować. Faktyczna wiedza przekazana zostanie z mózgu ludzkiego do sztucznego. Informatyka, jako dziedzina wiedzy rozwija się w nieobliczalnie szybkim tempie. Chcąc śledzić wszystkie jej procesy rozwoju musimy na bieżąco zgłębić i poznawać nowe źródła rozwoju takie, jak fizyka kwantowa i jej wpływ na zwiększenie wydajności komputera.
Za pomocą technologii nanometrowych i kwantowych uczeni próbują wyeliminować krzemowe procesory. Wymagają jednak użycia molekuł lub cząstek subatomowych, jako komponentów logicznych. Zamiast wykonywać obliczenia, wykorzystując obwody elektroniczne, komputery będą używać pojedynczych atomów lub krążących po orbitach elektronów, pozostawiając dzisiejsze maszyny w oparach subatomowego kurzu.
Jeden z dyrektorów Centrum Badawczego IBM - Robert Morris twierdzi, że istnieją praktyczne zastosowania mikroskopijnych komputerów. Zamiast tworzyć takie, które można pochłonąć wdychając powietrze, IBM koncentruje wysiłek, by wyprodukować komputery do noszenia na ręku jak zegarki i wymagające niewielkiego zasilania (już teraz zaprezentowano zegarki z systemem nawigacji satelitarnej czy telefonem). Moc komputerów kwantowych pozwoli dokonywać poważnych obliczeń równoległych, na przykład takich, jakie wykonywał Deep Blue - superkomputer, który pokonał Garego Kasparowa w zawodach szachowych w 1997 rok, czy aplikacji do przetwarzania wielkich zbiorów danych, które będą mogły wykorzystać te moce, na przykład programy do prognozowania pogody lub inżynierii genetycznej. W przyszłości dzięki technologii dźwiękowego interfejsu, bezprzewodowego dostępu do Internetu i hipotetycznym możliwościom, jakie dają projektory holograficzne, moglibyśmy się pozbyć dzisiejszych ekranów, klawiatur i urządzeń peryferyjnych. Użytkownicy przechowywaliby dane w Internecie, pobierali je, korzystając z sieci bezprzewodowych, i przeglądali za pomocą holograficznych projektorów. Superszybkie procesory nieustannie przetwarzałyby informacje przed wysłaniem ich z zegarków do internetowych serwerów danych. Takie urządzenia mogłyby robić to, co robią dzisiejsze komputery.

Czy wyobrażasz sobie życie bez komputera?

Byłoby to trudne, jest mi, na co dzień nieodzowny do pracy, jaką wykonuje.

Co robisz w wolnym czasie?

No cóż, chciałoby się powiedzieć, aby doba miała 48 godzin, ale jest to nie możliwe, wiec czasu na wypoczynek mam zbyt mało, a jak go mam to chętnie sięgam po dobra książkę i oczywiście zasiadam za pulpitem komputera pisząc artykuły do rożnych pism komputerowych i udzielam pomocy na grupach dyskusyjnych i forach webowych poświęconych OS Windows. Ponadto posiadając własną posesje, zawsze znajdę coś do wykonania.

Jaką masz ulubioną książkę?

Chętnie sięgam po literaturę fachową i czytam głównie literaturę fantasy.

Jakie masz hobby?

Wszystko, co jest związane z przedmiotami ścisłymi, a w szczególności matematyka i statyka. Prywatnie jestem właścicielem firmy zajmującej się obrotem paliw płynnych oraz wykonuję wolny zawód (projektowanie, nadzorowanie, kosztorysowanie itd. - robót architektonicznych), co pochłania mi zbyt wiele czasu, który chętnie spożytkowałbym na dalsze zagłębianie się w tajnikach Rejestru i nie tylko - tj. mojemu głównemu hobby.