Uwaga! Jesteś / byłeś MVP?

Chciałbyś dodać lub zmienić
dane na swój temat? Użyj
formularza kontaktowego

Tomasz Cieplak

Tomasz
Cieplak

Obecnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Organizacji Przedsiębiorstwa (Politechnika Lubelska). Prowadzi również firmę ReDIM Szkolenia i Systemy Informatyczne. W roku 1995 otrzymał dyplom Politechniki Lubelskiej. W roku 1999 ukończył studia doktoranckie i uzyskał doktorat na Wydziale Elektrotechniki i Elektroniki w Saga University, Japonia. Na co dzień prowadzi wykłady z programowania komputerów. Jego praca naukowa związana jest z tematem zastosowania technologii mobilnych oraz nowoczesnych systemów klienckich. Od roku 2003 występuje w roli prelegentach na konferencjach programistycznych organizowanych przez Microsoft. Udziela także konsultacji w zakresie zastosowania technilogii programistycznych firmy Microsoft.


1. Od kiedy pracujesz z komputerami i jaki był Twój pierwszy komputer?

Moje pierwsze spotkanie z krzemowym potworkiem było w roku 1984 i w tym roku otrzymałem mój pierwszy komputer Sinclair ZX-81.

2. Jakie były początki?

Początki były jak zawsze rozrywkowe. Czyli gry i ich „poprawianie”. Czasopismo Bajtek i walka z magnetofonem. Do dzisiaj pamiętam grę Tir Na Nog.

3. Jesteś specjalistą od urządzeń przenośnych (tablet PC, urządzenia mobilne) – co w tym jest takiego fascynującego?

Uważam że czasy pudełek stojących i zbierających kurz mamy już za sobą – no może jeszcze przyzwyczajenie każe nam posiadać klasyczny desktop. Komputer powinien być z nami, jaki mam pożytek ze skrzynki gdy ja ciągle jestem w trasie? Po co mam się męczyć z klawiaturą, skoro od pokoleń mamy do czynienia ze wspaniałym wynalazkiem z postaci pióra? Oczywiście obecnie moc takich urządzeń jest ograniczona oraz wygoda pracy nie jest jeszcze spełnieniem moich marzeń. Ale to co znamy obiecanie jako np. Tablet PC to jest to co nas czeka za parę lat. Myślę ze nie ma od tego odwrotu.

4. Największy sukces związany z komputerami?

Ukończenie prac badawczych związanych z doktoratem. Dzięki komputerowej obróbce danych możliwe było pomyślne zakończenie kilkuletnich badań.

5. A idąc za ciosem – największa porażka?

Technologie związane z programowaniem, urządzeniami i architekturą systemów komputerowych rozwijają się zbyt szybko i już nie jestem w stanie być ze wszystkiego specjalistą.

6. Jak długo jesteś MVP i co dla Ciebie to znaczy?

Mój pierwszy dyplom tytułu MVP datowany jest na lipiec 2004. Tytuł ten jest spełnieniem pewnego mojego marzenia.

7. Czy uważasz, że pracujesz dużo?

Jestem obecnie Anonimowym Pracoholikiem po leczeniu, więc staram się pracować jak najmniej. Zasiadam do komputera wyłącznie jak muszę, staram się aby nie było to więcej niż 10 godzin dziennie.

8. Opowiedz o tym jak zostałeś MVP?

Był piękny czerwcowy dzień. Otrzymałem wiadomość, że czeka paczka na cle. Po paru dniach ją otrzymałem a w niej był mój pierwszy dyplom MVP.

9. Robiłeś doktorat w Japonii – dlaczego tak daleko?

Nie było wyboru. Napisałem pracę magisterską, okazało się że jej temat spodobał się Japończykom. Otrzymałem stypendium Rządu Japońskiego i wyjechałem na trzy lata.

10. Jak bardzo lubisz ten kraj?

Japonię można kochać lub nienawidzić. Ja ten kraj kocham. Przez okres gdy mieszkałem tam, poznałem styl życia Japończyków, mam tam wciąż przyjaciół. Bardzo tęsknię za spokojem życia jaki poznałem dzięki Japończykom.

11. Wywodzisz się z rynku akademickiego, w którym .NET nie jest bardzo popularny – Co sądzisz o innych technologiach niż .Net?

Nie interesuję się wojnami ideologicznymi, które są dość popularne obecnie na rynku informatycznym. Pracuję z technologiami Microsoftu od 1993 roku, dlatego też .NET jest dla mnie naturalną ewolucją. Inne technologię są zapewne równie dobre, ale czy muszę się znać na wszystkim?

12. Czy jesteś pracoholikiem?

Już nie.

13. Jaką kuchnie lubisz – czy tylko japońską?

Najbardziej lubię swoja kuchnię.Potem Japońską i nie stronię od Chińskiej, Wietnamskiej, no czasami trafi się też golonka.

14. Czy bierzesz udział w jakiś społecznościach – związanych z programowaniem lub też w ogóle niezwiązanych z IT?

Najbardziej rozwinięta jest moja współpraca z Code Guru, biorę także udział w spotkaniach Forum Architektów. Gdy jest możliwość udzielam się jako prelegent na konferencji DevDays. Najwięcej jednak czasu poświęcam studentom działającym w Kole .NET.

15. Plany na najbliższy czas?

Zbliża się chwila gdy będę musiał osiągnąć kolejny stopień naukowy

16. Czy uważasz, że jesteś rozpoznawaną postacią?

Przez najbliższych raczej tak. W środowisku informatycznym wyłącznie w połączeniu z Krzysztofem Gawędą.